Czy pływanie przy bólach kręgosłupa to idealna rehabilitacja dla każdego
Grafika dostarczona przez partnera

Bóle kręgosłupa uważane są za plagę XXI wieku. Siedzący tryb życia, mała ilość ruchu to czynniki, które sprzyjają przeciążeniom układu kostno-stawowego. Dużą pomocą dla kręgosłupa może być aktywność fizyczna, gdyż jest to dla niego swoista rehabilitacja. Ważne jest jednak, aby wykonywane ćwiczenia były racjonalnie dobrane. Jednym ze sportów, uznawanym za najlepszy dla kręgosłupa jest pływanie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, na temat wpływu pływania na bóle kręgosłupa, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Jaki styl pływacki wybrać?

Dostępnych do pływania jest kilka różnych styli, z których każdy cechuje się innym rodzajem ruchów i odmiennym zaangażowaniem poszczególnych grup mięśniowych. Każdy ze styli działa na inną część kręgosłupa, dlatego przed rozpoczęciem pływania, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, tak by dobrał on najlepszy styl pływania do naszych dolegliwości.

Poniżej krótka charakterystyka każdego ze styli pływackich[1]:

  • styl grzbietowy – jest to styl, który wpływa korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. Angażuje wiele grup mięśniowych, nie tylko w obrębie pleców, ale także brzucha, ramion i nóg. W zakresie kręgosłupa wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe i rozluźnia kark. Zaleca się go w różnych wadach postawy, m.in. przy plecach okrągłych. Osoby z problemami z kręgosłupem lędźwiowym muszą uważać, by nie przeciążać nadmiernie tej okolicy podczas pływania,
  • styl motylkowy – najtrudniejszy pod względem technicznym sposób pływania. Nie wykazuj się zbyt dużym właściwościami jeżeli chodzi o korektę wad kręgosłupa,
  • żabka – najpopularniejszy styl pływania, zwłaszcza wśród poczatkujących, sprawdzi się u osób z wadami kręgosłupa takimi jak skolioza. Należy go unikać, jeżeli ma się poważne zmiany zwyrodnieniowe w obrębie szyjnego i/lub lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Ważne jest, by w czasie pływania głowa nie wystawała nad powierzchnie wody, a była raczej stale wynurzana i zanurzana,
  • kraul – również bardzo popularny styl pływacki. Wzmacnia on odcinek lędźwiowy kręgosłupa, ale także górne partie pleców i kark. Nie jest zalecany u osób z rozpoznaną skoliozą.

Jakie korzyści daje regularne pływanie?

Pływanie jest uznawane za jeden z najzdrowszych sportów dla naszego organizmu. Nie tylko wzmacnia ono niemal wszystkie grupy mięśni, ale także poprawia wydolność układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Co równie ważne, dzięki temu, że wysiłek odbywa się w wodzie, nie obciąża to nadmiernie stawów, co ma miejsce w przypadku wielu innych aktywności. Regularne pływanie pozwolić może na wzmocnienie kręgosłupa, dzięki czemu  w wielu przypadkach uchroni nas przed koniecznością stosowania leków przeciwbólowych lub pozwoli na zastosowanie mniejszych dawek leku  Pływanie  może także ułatwić codzienne funkcjonowanie i  wydłuży aktywne życie[2].

Rekomendacje:

[1] F. Zaina, S. Donzelli, M. Lusini, Swimming and spinal deformities: a cross-sectional study. J Pediatr. 2015; 166(1), s. 163-167.

[2] Y. Su, Z. Chen, W. Xie, Swimming as Treatment for Osteoporosis: A Systematic Review and Meta-analysis. Biomed Res Int. 2020, s. 34-65.