Czy pieniądze dają poczucie bezpieczeństwa
Zdjęcie autorstwa energepic.com z Pexels

Poczucie bezpieczeństwa stanowi elementarną potrzebę człowieka. Nic dziwnego, że gdy nie zostaje zaspokojone, towarzyszy nam silny lęk i niepokój.  Zachowujemy czujność na wypadek wystąpienia zagrożenia, aby móc je w porę odeprzeć. Czy pieniądze dają poczucie bezpieczeństwa?

Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają. Jednak rzeczywistość pokazuje, iż zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Osoba, która zgromadziła je w dużej ilości, może przestać obawiać się wielu rzeczy. Oczywiście, pieniądze nie uchronią nas przed chorobami, te atakują wszystkich, niezależnie od stanu zamożności.  Środki finansowe nie zastąpią nam też bliskości drugiego człowieka. Jednak istnieją pewne sfery, w których przynoszą wyraźny komfort.

Pieniądze a poczucie bezpieczeństwa

Ten, kto ma pieniądze, nie musi obawiać się tego, że nie będzie miał, za co kupić jedzenia, czy opłacić rachunków. Stać go na zaspokojenie swoich elementarnych potrzeb. Pod tym względem nie musi odczuwać niepokoju. Osoby, które najsłabiej zarabiają i nie zgromadziły żadnych oszczędności, wraz z nastaniem pandemii zaczęły odczuwać zagrożenie. Każdego dnia obawiają się utraty pracy lub spadku wynagrodzenia wywołanego przymusową kwarantanną czy zamknięciem gałęzi gospodarki, w której pracują.

Pieniądze zapewniają nam prywatną opiekę zdrowotną

Ten, kto ma pieniądze, może skorzystać z usług prywatnej opieki zdrowotnej. Oczywiście dostęp do niej nie gwarantujemy wyleczenia z raka, ale zwiększa szanse na przeżycie. Ludzie korzystający z usług NFZ często muszą miesiącami czekać na wizytę u specjalisty. Osoba, która ma pieniądze, może się na nią umówić praktycznie z dnia na dzień, dzwoniąc do prywatnej przychodni czy kliniki.

Pieniądze dają poczucie bezpieczeństwa nawet w nieprzewidzianych okolicznościach

Nawet jeśli z dnia na dzień popsuje ci się prawka, laptop odmówi posłuszeństwa, możesz wymienić sprzęt na nowszy model. Nie panikujesz z powodu awarii, nie załamujesz rąk, tylko jedziesz do pobliskiego marketu ze sprzętem elektronicznym i kupujesz to, czego potrzebujesz. Stać cię na to, aby zapewnić sobie ten komfort.

Posiadanie własnych pieniędzy chroni przed przemocą domową

Osoby, które zarabiają na swoje utrzymanie i oszczędzają pieniądze, zawsze mogą odejść od partnera, jeśli ten zacznie się nad nimi znęcać. Przemoc domowa  często ma bowiem podłoże ekonomiczne. Gdy żona nie pracuje, mąż często może ją bezkarnie bić, bo jest jedynym żywicielem rodziny. Kobieta, którą stać na wynajem mieszkania, w każdej chwili może odejść od sprawcy. Na moment zatrzyma się u przyjaciółki, a po chwili przeprowadzi do wynajętej kawalerki.

Pieniądze to także gwarancja dostępu do edukacji

Osoby zamożne nie muszą obawiać się zgubnego wpływu pandemii na nauczanie ich dzieci. Jeśli lekcje zdalne nie wystarczą, aby pociecha przyswoiła materiał, zapłacą za korepetycje internetowe z angielskiego czy matematyki. Tego komfortu nie mają osoby mniej zamożne, które muszą wybierać między korepetycjami a zakupem jedzenia czy proszku do prania.

Komu pieniądze zapewniają silne poczucie bezpieczeństwa?

Okazuje się, iż nie każdy posiadając pieniądze, ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Wyraźną korelację widać u osób, które w dzieciństwie doświadczyły biedy oraz przemocy domowej. One doskonale zdają sobie sprawę, do czego prowadzi brak środków na koncie. Wiedzą, że bez pieniędzy nie stać ich na samodzielny wynajem mieszkania i są zdane na łaskę partnera/ojca/męża.  Największe poczucie bezpieczeństwa pieniądze dają tym osobom, które boją się przemocy domowej, doświadczyły braku środków na jedzenie czy opłaty. Mając je, wiedzą, że jakoś sobie poradzą. Jednocześnie tacy ludzie są najbardziej narażeni na zawirowania na rynku pracy. Niepewność zatrudnienia może wywołać u nich nawet silną depresję.