Styl życia

Czy kobiety częściej kupują AC dla swoich samochodów?

Czy kobiety częściej kupują AC dla swoich samochodów

Każdy Polak, który posiada samochód, ma obowiązek wykupić ubezpieczenie OC, które stanowi formę odpowiedzialności cywilnej od szkód wyrządzonych na drodze. Jednak ubezpieczenie AC ma formę ubezpieczenia dodatkowego i dobrowolnego. AutoCasco chroni nasz samochód przed kradzieżą oraz zapewnia bezpłatną naprawę w przypadku jego uszkodzenia.

Dlaczego Polacy niechętnie kupują AC?

Zauważono, że w Polsce niechętnie wykupuje się AC. Wynika to z faktu, iż na naszych rodzimych drogach przeważają stare samochody, które sprowadzamy do kraju z Niemiec. Są one stosunkowo tanie i ich właściciele zakładają, że nie opłaca się pokrywać kosztów ubezpieczenia dodatkowego, zwłaszcza że nie wiadomo, czy będą kiedykolwiek z niego korzystać. Tymczasem zakres ubezpieczenia AC można dobrać indywidualnie, np. ograniczając się tylko do kradzieży pojazdu czy następstw klęsk żywiołowych.

Czy kobiety częściej decydują się na AutoCasco?

Kobiety uchodzą za osoby, które cechuje duża zapobiegawczość i ostrożność, dlatego może się wydawać, że chętniej wykupują ubezpieczenie AC. Czy tak jest w rzeczywistości? Przyjrzyjmy się tej kwestii.

Kobiety unikają bardzo starych samochodów

Kobiety rzadziej niż mężczyźni sięgają po bardzo stare auta. Te sprzed 1993 roku posiada zaledwie 1,1% pań i aż 2,3% mężczyzn. Natomiast panie nieco częściej rejestrują na siebie samochody użytkowane przez 6-20 lat, ale różnica ta nie jest aż tak istotna między płciami.  Mogłoby się zatem wydawać, że kobiety jako osoby preferujące nowsze samochody, będą bardziej o nie dbały, wykupując AC. Czy tak jest w rzeczywistości?

Mężczyźni częściej wykupują AC

Z danych przedstawionych przez Martę Bordę i Annę Jędrzychowską w artykule „Analiza postaw nabywców ubezpieczeń komunikacyjnych na rynku polskim” wynika, że wbrew obiegowej opinii panie rzadziej wykupują ubezpieczenie AC niż mężczyźni. Dwukrotnie więcej panów decyduje się na to ubezpieczenie dodatkowe, które może okazać się niezwykle pomocne chociażby podczas burz przechodzących nad Polską. Nigdy nie wiadomo, czy w wyniku wichury na nasz samochód nie spadnie dachówka, konar etc.  Ubezpieczenie AC chroni nas przed następstwami klęsk żywiołowych, kradzieży, uszkodzenia samochodu o krawężnik podczas parkowania itp.  Zakres AutoCasco ustala się indywidualnie podczas rozmów z ubezpieczycielem. Istnieją różne oferty, każdy kierowca pośród nich jest w stanie znaleźć najbardziej optymalną dla siebie.

Dlaczego panowie decydują się na AutoCasco?

Co sprawia, że mężczyźni chętniej zabezpieczają się na wypadek uszkodzeń samochodu lub jego straty, wykupując AC? Niewątpliwie panowie darzą swoje samochody silniejszym uczuciem niż panie. Mężczyźni często bowiem tuningują używany samochód, który kupują na rynku wtórnym, a to znacznie podnosi jego wartość rynkową i sentymentalną. W rezultacie panom bardziej opłaca się zakupić AC do stuningowanego 10-letniego samochodu niż kobietom, które tylko korzystają z auta jako środka transportu i nic w nim nie udoskonalają. Ponadto to głównie mężczyźni kupują najdroższe marki i modele samochodów – Ferrari, Porsche, Lamborghini. Takie auta warto ubezpieczyć od kradzieży i następstw nieszczęśliwych wypadków.

Aby nie przepłacać za ubezpieczenie AC, warto skorzystać z kalkulatora serwisu Rankomat.pl, który jest dostępny tutaj: https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/. Na wspomnianym portalu dowiesz się też, co warto zrobić, aby zyskać tanie OC https://rankomat.pl/tanie-oc, które jest ubezpieczeniem obowiązkowym.

Komentarze (7)

kicia

4 lata temu

Myślę, że zawsze warto wykupić AC:) Przezorny zawsze ubezpieczony:)

fiorcia

4 lata temu

Mój mąż ma AC i w zeszłym roku mu się przydało:)

orszulka

4 lata temu

Ja mam AC i uważam, że to świetna sprawa.

thalia

4 lata temu

Jak będę miała nowy samochód, też kupię AC:)

joanne

4 lata temu

Ja mam AC, odkąd mam nowe auto. Gdy jeździłam starym, to szkoda było mi wykupować dodatkową polisę.

amelka

4 lata temu

Mnie się wydaje, że panowie najzwyczajniej w świecie kupują drogie auta, więc opłaca się je ubezpieczyć. A jak ktoś ma auto za tysiaka, to woli kupić nowe też za tysiaka, niż opłacać AC. Mój mąż ubezpiecza, bo mamy nową Toyotę i to naprawdę daje poczucie bezpieczeństwa.

anette

4 lata temu

Ja mam nowe auto, dlatego kupiłam AC. Ale zdaję sobie sprawę, że przy samochodzie wartym 1,5 tysiąca zł, nie jest to opłacalne.

Zostaw komentarz