Uroda

Czy golić włosy na ciele?

Czy golić włosy na ciele

Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Do niedawna udzielilibyśmy jasnej i zdecydowanej odpowiedzi na to pytanie. Golenie ciała w przypadku kobiet wydaje się czymś oczywistym. W końcu przez ostatnie lata zewsząd atakował nas medialny przekaz, że tylko gładkie ciało u pań jest atrakcyjne. Owłosione sprawia, że kobiety stają się babochłopami. Czasy się jednak zmieniły. Dziś coraz więcej młodych i atrakcyjnych kobiet zadaje sobie pytanie, czy golić włosy na ciele. Z czego wynikają te zmiany kulturowo-społeczne?

Spis treści:

  1. Ruch body positive a usuwanie zbędnego owłosienia na ciele
  2. Jakie są wady depilacji i golenia nóg?
  3. Czy golić włosy na ciele? To zależy tylko do ciebie!
  4. Depilacja ciała u kobiet to ich sprawa

Ruch body positive a usuwanie zbędnego owłosienia na ciele

Zewsząd atakują nas reklamy produktów do depilacji. Popularne stało się też laserowe usuwanie włosów. W rezultacie przyjęło się, że tylko gładkie kobiece ciało jest sexy. W gazetach, serialach czy filmach nie zobaczymy pań z włosami pod pachami czy na nogach. Jednak na Instagramie już tak. Ruch body positive nieustannie zyskuje na popularności. Jego niektóre zwolenniczki bez śladu zażenowania pokazują w mediach społecznościowych swoje fotografie z owłosieniem pod pachami czy na nogach. W ten sposób chcą zaprotestować przeciwko dyktatowi branży beauty i wmawianiu kobiet jedynej słusznej drogi.

Jakie są wady depilacji i golenia nóg?

Wiele mówi się o tym, że włosy na kobiecym ciele są obrzydliwe. W rezultacie panie sięgają po różne rozwiązania, aby pozbyć się problemu. Popularne są nie tylko pianki do golenia i zwykłe maszynki, ale też depilatory, kremy do depilacji, plastry z woskiem oraz laserowe usuwanie włosów. Każda z wyżej wspomnianych metod posiada jednak wady. Najbardziej komfortowe wydaje się golenie ciała za pomocą odpowiedniej maszynki i pianki. Niestety, czynność tę należy często powtarzać, najlepiej codziennie, gdyż przynosi najmniej trwałe rezultaty. Ponadto golenie ciała maszynką może zakończyć się skaleczeniem, podrażnieniem skóry i wrastaniem włosków. Natomiast kremy do depilacji często uczulają, bo opierają się na silnych chemikaliach. Ponadto ich nieprzyjemna woń nierzadko przyprawia o ból głowy. Wolne od wad nie są również plastry z woskiem. Wprawdzie zapewniają spokój na dłużej, ale korzystanie z ich dobrodziejstw należy do bolesnych doświadczeń. Laserowe usuwanie włosów często kończy się podrażnieniem, które należy łagodzić hydroksykortyzonem. Ponadto zapach przypalanych włosów nie należy do przyjemności. Laserowe usuwanie włosów to dość drogi zabieg, który wymaga powtórzeń i nie zawsze przynosi pożądane rezultaty.

Jakie są wady depilacji i golenia nóg
Zdjęcie autorstwa ivan z Pexels

Czy golić włosy na ciele? To zależy tylko do ciebie!

Czy golić włosy na ciele? Na to pytanie każda z nas musi sobie sama odpowiedzieć. Nie należy przy tym kierować się presją środowiska. A ta działa w obie strony. Feministka usłyszy od swoich koleżanek zarzut, jak może poddawać się patriarchatowi i golić nogi, przecież takie zachowanie jej nie przystoi. Natomiast kobieta, która często ma podrażnioną skórę od golenia, czuje się zmuszona do regularnej depilacji, ponieważ jej otoczenie od razu wyzywa ją od babochłopów.  Tak naprawdę każda z nas sama wie, co dla niej najlepsze. Niektóre feministki lepiej czują się w swoim gładkim ciele i chętnie je golą. Niektóre kobiety chciałyby zrezygnować z golenia, bo mają dość używania maści ze sterydami, aby jakoś złagodzić podrażnienia powstałe po depilacji.  Każda z nas ma prawo postępować tak, jak uważa.

depilacja laserowa
Zdjęcie autorstwa Önder Örtel z Pexels

Depilacja ciała u kobiet to ich sprawa

Co ciekawe, na polskich i zachodnioeuropejskich ulicach coraz częściej możemy spotkać kobiety z nieogolonymi nogami czy pachami. Latem zakładają wycięte sukienki oraz szorty, nie wstydzą się swojego ciała. To dobry znak, ponieważ każdy z nas powinien móc w zgodzie ze sobą i wyznawanymi zasadami. Nic nam do tego, czy inne kobiety usuwają zbędne owłosienie ze swojego ciała, czy z jakiegoś powodu tego nie robią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *