Czy da się wyleczyć cukrzycę dietą
Unsplash

Cukrzyca to choroba, na którą cierpi już 3 miliony Polaków. Z roku na rok ta liczba rośnie. Wokół cukrzycy krąży wiele mitów, zarówno jeśli chodzi o jej objawy, jak i sposób leczenia, a także odżywiania. Jeśli zastanawiasz się, czym dokładnie jest cukrzyca, jakie są jej rodzaje, a także jakie daje objawy, odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule. W tekście odpowiadamy też na pytanie, czy leczenie cukrzycy dietą jest możliwe i w jaki sposób? 

  1. Cukrzyca – co to dokładnie jest? 
  2. Rodzaje cukrzycy 
  3. Jakie objawy daje cukrzyca? 
  4. Leczenie cukrzycy dietą 
  5. Co warto jeść w diecie cukrzycowej? Nie tylko pełnoziarniste produkty zbożowe
  6. Dieta cukrzycowa – jak skomponować jadłospis o niskim indeksie glikemicznym? 

Cukrzyca – co to dokładnie jest?

Cukrzyca to choroba przewlekła. W jej przebiegu organ, jakim jest trzustka, nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub jest ona nieprawidłowo wykorzystywana przez komórki znajdujące się w ciele człowieka. Każdy człowiek potrzebuje energii do swojej codziennej aktywności psychicznej i fizycznej. Dlatego jednym z podstawowych celów organizmu jest utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Źródłem glukozy są węglowodany, na przykład chleb, ziemniaki, makaron. Jednak trzeba dbać o to, żeby poziom glukozy nie był ani za niski (hipoglikemia), ani za wysoki (hiperglikemia). O tę kontrolę dba właśnie hormon zwany insuliną. Jeśli gospodarka węglowodanowo-insulinowa nie działa tak, jak powinna, może dojść stanu przedcukrzycowego, insulinooporności lub rozwoju cukrzycy typu 2. Podstawą profilaktyki, a także wsparciem w leczeniu tych zaburzeń jest odpowiednio zbilansowana dieta. Dlatego jeśli rozpoznano u Ciebie cukrzycę dieta cukrzycowa musi zostać obowiązkowo wprowadzona. Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć na stronie: https://www.lightbox.pl/blog/cukrzyca-czy-mozna-ja-wyleczyc-dieta

Rodzaje cukrzycy

Wyróżnić można dwa typy cukrzycy, które występują najpowszechniej. Jedną z nich jest cukrzyca typu 1, która jest chorobą autoimmunologiczną. W tym przypadku do uszkodzenia trzustki dochodzi zwykle w wieku dziecięcym. W efekcie skutkuje to niewydolnością tego organu przy produkcji insuliny. Cukrzyca typu 1 nie chorobą nieuleczalną. Niezbędne jest fachowe leczenie farmakologiczne, prowadzone przez doświadczonego lekarza. 

Kolejny rodzaj to cukrzyca typu 2. Wykształca się ona u dorosłych osób na skutek nieprawidłowego stylu życia. Trzustka wprawdzie produkuje wystarczającą ilość insuliny, ale komórki ciała przestają być wrażliwe na jej działanie. Spotyka to bardzo często osoby z nadmierną masą ciała i niskim poziomem aktywności fizycznej, chociaż nie tylko. 

Jakie objawy daje cukrzyca?

Cukrzyca daje wiele bardzo nieprzyjemnych objawów. Odczuwać można na przykład zwiększone pragnienie, które powoduje częstomocz. Mogą pojawić się także trudności z koncentracją, zmęczenie oraz ogólne osłabienie. Zaburzona gospodarka węglowodanowo-insulinowa może powodować także niezamierzoną utratę ciała lub trudności w redukcji wagi. To wszystko są symptomy, które w znaczący sposób wpływają na jakość życia. Warto więc zadbać o swoje zdrowie i wykonać badania w kierunku cukrzycy. 

Leczenie cukrzycy dietą

Odpowiednio dobrana dieta można znacząco pomóc w cukrzycy. Jeśli chodzi o typ 2, zmniejszenie masy ciała może przyczynić się do remisji choroby i zmniejszenia jej objawów. Redukcja masy ciała powinna przebiegać na bazie odpowiednio zbilansowanej diety. Pomocna może być dieta cukrzycowa, oparta na niskim indeksie glikemicznym. Osoby z nadmierną masą ciała powinny także wprowadzić umiarkowaną, ale regularną aktywność fizyczną. Na początek doskonałe będę zwykłe, codzienne spacery. Aktywność fizyczna oraz zmiana sposobu odżywiania na dietę cukrzycową z pewnością pozwoli na powrót do prawidłowej masy ciała. 

Co warto jeść w diecie cukrzycowej? Nie tylko pełnoziarniste produkty zbożowe

Wiele osób zastanawia się, co jeść przy cukrzycy typu 2. Przede wszystkim powinny być to produkty pełnowartościowe i sycące. W każdym posiłku powinno znajdować się źródło białka, węglowodanów złożonych, a także zdrowy tłuszcz i warzywa. Doskonałym źródłem białka i węglowodanów są na przykład nasiona roślin strączkowych, takich jak ciecierzyca, fasola, soczewica. Na śniadanie wiele osób spożywa płatki owsiane, jednak jeśli mają być pełnowartościowym posiłkiem, najlepiej podać je ze Skyrem i orzechami. Jeśli zmagasz się z nadmierną masą ciała dieta, odpowiednio zbilansowana, z pewnością pomoże. 

Dieta cukrzycowa – jak skomponować jadłospis o niskim indeksie glikemicznym?

Zastanawiasz się, jak prawidłową skomponować dietę o niskim indeksie glikemicznym? Nie jest to proste zadanie. Przede wszystkim trzeba obliczyć całkowitą kaloryczność diety. Jeśli planujesz redukcję, trzeba założyć deficyt kaloryczny. Następnie przy planowaniu posiłków trzeba wziąć pod uwagę indeks glikemiczny. W diecie diabetyka wszystkie proporcje muszą zastać zachowanie. Jeśli obawiasz się, że to zadanie ponad Twoje siły, można skorzystać z pomocy dietetyka. Z kolei jeśli nie masz czasu na gotowanie świeżych, zdrowych posiłków, najlepsze rozwiązanie to catering dietetyczny.