Kuchnia

Czajnik na gaz – jak dopasować go do stylu kuchni?

Czajnik na gaz

Wybierając czajnik na gaz, należy się kierować przynajmniej kilkoma kryteriami. Jednym z nich są aspekty estetyczne. Warto zastanowić się, czy sprzęt będzie korespondował z wystrojem kuchni, czy może się z nim kłócił. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku wnętrza w charakterystycznym stylu. Na co konkretnie zwrócić uwagę? I o czym jeszcze pamiętać, kupując czajnik? Sprawdźmy.

Jaki czajnik do kuchni w danym stylu?

Czajnik to użytkowy detal, który spełnia ściśle określoną funkcję. Nie oznacza to jednak, że podczas zakupów powinniśmy brać pod uwagę wyłącznie kwestie praktyczne. Równie istotne jest dopasowanie sprzętu do wystroju pod względem wizualnym.

Czajnik gazowy do kuchni klasycznej lub tradycyjnej

Kuchnie klasyczne i tradycyjne wyróżniają się zazwyczaj stonowaną, neutralną kolorystyką. Często bazuje na beżach, delikatnych kremach, subtelnych brązach, niekiedy idzie w kierunku koloru naturalnego drewna, również ciemniejszego i nasyconego. Jakie modele czajników na gaz będą tu pasować? Uniwersalnym rozwiązaniem są proste modele ze stali nierdzewnej, połyskliwej, ale i tej matowej, która prezentuje się bardzo elegancko. Sprawdzą się tu także modele wykonane ze stali, jednak uzupełnione o detale z drewna.

Czajnik na gaz do kuchni retro

Wnętrza w stylu retro są inspirowane latami 50., 60. i 70. Sprzęty kuchenne mają charakterystyczną, lekko zaokrągloną linię. Dotyczy to także czajników – czajniki retro łatwo rozpoznać spośród innych. Dużą popularnością cieszą się modele w nietypowej kolorystyce, np. w kwiaty – maki, róże lub piwonie.

czajnik na gaz jaki wybrać

Czajnik gazowy do kuchni skandynawskiej

Wnętrza skandynawskie wyróżniają się konkretną paletą kolorystyczną. Znajdziemy tu przede wszystkim biele, zwłaszcza jej pochodne, a także odcienie wpadające w błękity i szarości, a także zielenie. Kuchnia skandynawska to ponadto naturalne materiały, jak drewno, kamień; czasami aranżacja uwzględnia też beton. Do takiej kompozycji niewątpliwie pasują czajniki na gaz w kolorach pastelowych oraz pudrowych, jak róż, błękit czy mięta.

Czajnik gazowy do kuchni nowoczesnej

Kuchnie nowoczesne lubią minimalistyczne, oszczędne w formie rozwiązania. Sprawdzą się w niej przede wszystkim proste modele, np. w całości wykonane ze stali w standardowym kolorze. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na bardzo połyskliwe powierzchnie, które prezentują się wyjątkowo elegancko. Czerń czy nasycona czerwień – to również dobre rozwiązania do wnętrza nowoczesnego.

Wybieramy czajnik – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Aspekty wizualne są istotne, jednak zawsze powinny iść w parze z danymi cechami użytkowymi. Tym samym od dobrego czajnika na gaz oczekujemy przede wszystkim trwałości, odporności na wysokie temperatury oraz na uszkodzenia. Jednocześnie urządzenie musi długo utrzymywać ciepło. Oczywiście należy wybierać wyłącznie modele wyprodukowane z bezpiecznych dla zdrowia materiałów, takich, które nie wchodzą w reakcje z wodą i nie wydzielają szkodliwych substancji wskutek działania wysokich temperatur.

Poza tym trzeba zwrócić uwagę, z czego wykonana jest rączka (nie może się nagrzewać!) oraz w jaki sposób otwierany jest czajnik – zarówno od góry, jak i od strony gwizdka. Gwizdek powinien być łatwy w zdejmowaniu lub otwieraniu, tak aby nie spowodować oparzenia.

Kolejna kwestia to pojemność – dostosowujemy ją do swoich potrzeb. Pamiętajmy, że gotowanie zbyt dużych ilości wody jest po prostu nieekonomiczne. Na rynku znajdziemy modele o pojemności do 0,3 do nawet 4 litrów. Jeśli gotujemy wodę tylko dla siebie, wybierzmy czajnik o pojemności równej kubkowi kawy czy herbaty. W przypadku dwuosobowego gospodarstwa domowego sprawdzi się model litrowy. Z kolei dla pięcioosobowej rodziny optymalna będzie pojemność ok. 1,7 litra.

Wybierając czajnik do kuchni, kierujmy się również jego designem, tak aby idealnie uzupełniał on wystrój pomieszczenia. Z drugiej strony nie możemy zapomnieć również o kwestiach praktycznych – w końcu będziemy go używać wielokrotnie w ciągu dnia!

Komentarze (5)

jasia

1 rok temu

Ja mam czajnik na gaz i bardzo go sobie chwalę.

jowita

1 rok temu

Mnie podoba się czajnik w stylu retro:)

kasiap

1 rok temu

Marzy mi się solidny czajnik na gaz, który się nie psuje:)

tina

1 rok temu

Taki czajnik na gaz może wyglądać bardzo gustownie.

janeczka

1 rok temu

Uwielbiam czajniki na gaz, woda z nich nie śmierdzi plastikiem:)

Zostaw komentarz