masywne łydki

Zgrabne nogi to wizytówka kobiety. Często jednak mimo diety i intensywnych treningów nasze łydki pozostają masywne. Łatwiej jest zgubić kilka centymetrów z ud czy talii niż wyszczuplić dolne partie nóg. Co gorsza, niektóre rodzaje aktywności fizycznej rozbudowują masę mięśniową, co sprawia, że obwód łydek dodatkowo się zwiększa. Duży wpływ na wygląd naszych nóg mają predyspozycje genetyczne. Jednak ćwiczenia na masywne łydki mogą nadać im smuklejszy kształt, przez co nasze nogi będą znacznie lepiej się prezentować. Musimy zadbać o odpowiedni trening, rozciąganie po wysiłku oraz masaże.

Naszym nogom przysłuży się także zdrowe odżywianie. Ograniczenie słodyczy, słonych przekąsek i przetworzonej żywności poprawi nasz wygląd i samopoczucie. Do diety warto wprowadzić warzywa, niskokaloryczne owoce i pełnoziarniste produkty bogate w błonnik. Wypijajmy także około 2 litry płynów dziennie. Może to być woda, napar ziołowy bądź czerwona lub zielona herbata. Odpowiedni jadłospis w połączeniu z aktywnością fizyczną sprawi, że całe nasze ciało wyszczupleje, nogi także. Jakie są efektywne ćwiczenia na masywne łydki?

Jak wyszczuplić łydki?

Masywne łydki to zmora wielu kobiet, także tych szczupłych i wysportowanych. Za ich wygląd w dużej mierze odpowiadają uwarunkowania genetyczne. Jednak odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwolą na wyszczuplenie łydek. Ich mięśnie pracują przy każdej czynności, którą wykonujemy. Intensywny wysiłek sprawia, że rozrastają się, co daje efekt masywnych łydek. Żeby wyszczuplić dolne partie nóg, musimy trenować długo, ale umiarkowanie intensywnie. Przydatne jest bieganie na płaskim terenie, pływanie, skakanie na skakance oraz spokojna jazda na rowerze.

 Ćwiczenia na masywne łydki

Trening na smukłe łydki musi być wykonywany 2-3 razy w tygodniu. Możemy ćwiczyć w trakcie lub po naszej standardowej gimnastyce. Pierwsze ćwiczenie polega na wspinaniu się na palce nóg podczas stania w pozycji wyprostowanej. Stopy muszą być rozsunięte na szerokość bioder, a kolana proste. Jedna seria powinna zawierać co najmniej 25 wspięć. Niedoceniane ćwiczenie to tak zwane krzesełko. Opieramy się plecami o ścianę w taki sposób, by między łydkami a udami był kąt prosty. Początkowo uda nam się pozostać w tej pozycji pewnie jedynie kilka sekund, ale docelowo powinnyśmy wytrzymywać pół minuty. Warto także biegać w miejscu, jednak utrzymując cały ciężar ciała tylko na palcach stóp.

Sporty pozwalające na wyszczuplenie łydek

Intensywny, krótkotrwały wysiłek sprzyja rozbudowaniu mięśni łydek. Sporty lekkie, ale zabierające więcej czasu, pozwalają na ich wyszczuplenie. Warto jeździć na rowerze, ale w taki sposób, by na pedały naciskać jedynie palcami stóp. Skuteczne jest również maszerowanie w szybkim tempie. Najlepsze efekty da nordic walking albo spacer, podczas którego będziemy unosić wysoko kolana. Możemy również wykonywać przysiady oraz unoszenie nóg w bok. Wypróbujmy także zajęcia jogi lub pilatesu. Sprzyjają one rozciąganiu całego ciała, co wpłynie korzystnie także na wygląd naszych łydek.

Rozciąganie – sposób na zgrabne łydki

ćwiczenia na łydki

Na wygląd łydek najbardziej korzystnie wpłynie rozciąganie. Polecane jest ono szczególnie osobom z umięśnionymi nogami. Wykonywać je mogą także osoby, których łydki są masywne ze względu na nadwagę. Rozciąganie najlepiej jest wykonywać po treningu, gdy nasze mięśnie są rozgrzane. Możemy wykonywać standardowe ćwiczenia rozciągające, polegające na sięganiu do palców stóp, gdy siedzimy z wyprostowanymi nogami na podłodze. Warto także ustawić stopy w jednej linii – jedną z przodu, drugą z tyłu. Przednią nogę zginamy powoli w kolanie i przenosimy na nią ciężar ciała. Doprowadzi to do rozciągnięcia mięśni łydki nogi znajdującej się z tyłu. Ćwiczenie powtarzamy następnie na drugą nogę. Jeśli nie umiemy utrzymać równowagi, możemy oprzeć się o ścianę.

Szczupłe łydki – efekt ćwiczeń, diety i masażu

Odpowiednio dobrane ćwiczenia na masywne łydki pozwolą nam na wyszczuplenie dolnych partii nóg. Jeśli mamy nadwagę, nasze nogi staną się zgrabniejsze, gdy odchudzimy całe ciało. Warto stosować dietę bogatą w błonnik, warzywa i owoce. Z jadłospisu powinnyśmy wyrzucić za to słodycze, desery, ciasta, słone przekąski. Zgubne dla naszej sylwetki jest też przetworzone jedzenie i gotowe posiłki, które możemy kupić w supermarketach. Po zakończeniu ćwiczeń warto poświęcić trochę czasu na masaż łydek. Pozwoli on na pozbycie się nadmiaru limfy z ich okolic, co usunie opuchliznę i sprawi, że łydki będą zgrabniejsze. Przydatne jest także polewanie ich naprzemiennie zimną i ciepłą wodą. Zabiegi te sprawią, że nasze nogi wydadzą się szczuplejsze. Są też chwilą przyjemności dla nas – możemy przeznaczyć ją na relaks i odpoczynek po treningu.

Karolina Solga