Najnowsze Porady Zdrowie

Co spowalnia twój metabolizm?

co co spowalnia twój metabolizm

Każda chce być fit, szczupła i wysportowana. Wiele kobiet zrzuca problemy z wagą na barki przemiany materii. Jest w tym nieco prawdy, ale same często do tego doprowadzamy. Dlatego już dziś sprawdź, co spowalnia twój metabolizm!

Metabolizm na pełnych obrotach

Metabolizm to przemiana materii. Nasz organizm przemienia energię, którą mu dostarczamy, przez co może funkcjonować. Od jego pracy zależą różne czynniki, takie jak nasz wiek czy masa ciała. Do zmian metabolizmu dochodzi także w okresie ciąży, menopauzy czy choroby. Szczyt metabolizmu następuje w okresie dojrzewania, kiedy młody organizm potrzebuje najwięcej energii, którą szybko wykorzystuje. Wraz z wiekiem jego efektywność maleje. Bez znaczenie nie pozostaje aktywność fizyczna, stres oraz dieta. To co jemy, może wpłynąć na przemianę materii. Nie wszystkie produkty służą naszemu organizmowi.

Śniadanie typu light

Błędne myślenie mają ci, którzy unikają śniadań lub rano jedzą tylko niskokaloryczny posiłek. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Już na początek powinniśmy zafundować organizmowi sporą dawkę energii, by mógł sprawnie zacząć działać. Bogate w odżywcze składniki śniadanie będzie najlepszym startem. Inaczej, szybko poczujemy głód, więc w efekcie zjemy więcej, niekoniecznie zdrowych produktów żywnościowych.

Rezygnacja z węglowodanów

Niektórzy unikają węglowodanów jak ognia, bo to przecież puste kalorie, które nic nam nie dają. Węglowodany także są nam potrzebne. Po prostu nie możemy przesadzać z ich ilością, ale płatki owsiane czy brązowy ryż, w połączeniu z innymi produktami, będą elementem zdrowej diety. Nie warto unikać węglowodanów, które dodatkowo przyczyniają się do budowy mięśni. Dlatego są częścią diety osób aktywnych, uprawiających sport.

Kolorowe napoje bez cukru

Sięgając po napoje typu light wcale nie mamy pewności, że nie zawierają innych szkodliwych związków. Wszelkie kolorowe a szczególnie gazowane napoje nie są idealnym uzupełnieniem diety. Najlepsza jest woda mineralna oraz świeżo wyciskane soki. Etykieta „bez cukru”może nam tylko zamydlić oczy, dlatego odpuśćmy sobie picie coli, jeśli chcemy dostrzec efekty naszej aktywności i zdrowej diety.

Trening na czczo

Wiele osób ćwiczy na czczo, wybierając się na trening bez jakiegokolwiek śniadania. Trenerzy i dietetycy zalecają, by na godzinę przed treningiem zjeść posiłek. Najlepiej, by składał się z białka. Chodzi o efektywne spalanie, które jest znacznie większe po zjedzeniu posiłku. Zatem chcąc zwiększyć swój metabolizm, nie warto ćwiczyć na czczo.

metabolizmOdpowiednią dietą, zdrowymi nawykami możemy podkręcić swój metabolizm. W połączeniu z aktywnością fizyczną, na pewno szybko dostrzeżemy efekty i poczujemy się znacznie lepiej. Zapomnijmy o tyciu, mimo wysiłku, tylko skupmy się na poprawie naszych błędów żywieniowych.

Katarzyna Antos

Komentarze (6)

ewalub

6 lat temu

Jakiś czas temu zauważyłam u siebie spowolnienie przemiany materii. Zawsze byłam szczupła, ale teraz trudniej mi utrzymać dobrą wagę. Może ma to związek z wiekiem? Zmieniłam dietę i staram się być bardziej aktywna, ponieważ lubię moją szczupłą sylwetkę i chcę ją utrzymać 🙂

mysiowa

6 lat temu

Trzeba przede wszystkim zrobić badania: morfologię, TSH itp, by zobaczyć jak sprawuje się nasz organizm i czy hormony są w porządku. Czasami wystarczy ustawić hormony.

pati25

6 lat temu

Metabolizm zwalnia z różnych powodów.O nich w artykule.Aby nie dopuścić do jego spowolnienia dbajmy o zdrowe odżywianie.Mała dawka ruchu też spowalnia metabolizm.

Aneczka2015

6 lat temu

Staram się jeść regularnie, różnorodnie i zdrowo, jednak zawsze ma się tego ciała więcej niż by się chciało 🙂

Mindi

6 lat temu

Trzeba jeść rożnorodne posiłki żeby organizm miał wszystkie składniki by być zdrowym. Nie liczę kalorii ale nie jem bardzo dużo i same lekkostrawne potrawy. A jednak metabolizm w tym wieku zwalnia i kilogramów przybywa. Przyznaję, że mało się teraz ruszam i czekam na wiosnę żeby się zmobilizować.

filodendron 2

6 lat temu

U mnie metabolizm zwalniają moje leki ,jem nie dużo do 1500 kalorii ,dużo robię w domu i przy mamie a i tak jestem dosyć gruba. gdy jadłam 1000 kalorii to dostałam od tego zapalenia płuc. Nie mogę się odchudzać .

Zostaw komentarz