korekta powiek górnych
Canva, fotografia dostarczona przez partnera

Starzenie się to proces obejmujący wszystkie narządy i tkanki ciała ludzkiego, w tym narząd naszego wzroku. Z wiekiem tkanki tracą objętość i napięcie, co powoduje powstawanie zmarszczek, brak jędrności skóry i inne defekty w wyglądzie. W przypadku oczu, najczęściej spotykanym problemem jest starcze opadanie powiek górnych. Jest ono związane z procesami starzenia i polega na wiotczeniu skóry oraz pojawieniu się jej nadmiaru, który może przysłaniać źrenice oka. Czasami opadanie to, może być powiązane z zaburzeniem pracy mięśnia dźwigacza powieki górnej. Defekt ten może mieć charakter jedno- bądź obustronny i może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie oraz znacznie wpłynąć na pogorszenie się wzroku osoby dotkniętej opadaniem powiek. Na szczęście, istnieją sposoby poprawy tego stanu rzeczy, a najlepsze rezultaty osiąga się przy pomocy blepharoplastyki, czyli zabiegu korekcji powiek.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg korekty powiek górnych?

Zabieg korekty powiek górnych jest stosunkowo często wybieraną procedurą, na którą decydują się głównie osoby w przedziale 40 – 60 lat. Niekiedy jednak zdarza się, że problem ten może dotyczyć pacjentów bardzo młodych, którzy dopiero co ukończyli 25 – 30 rok życia. Główną przyczyną w opadaniu powiek oraz występowaniu nadmiaru skóry w tej okolicy przypisuje się genom, które wpływają na wygląd okolicy oczu. To właśnie dziedziczenie odpowiada również za występowanie tzw. zmarszczki nakątnej oka, czyli pionowego fałdu skóry umiejscowionego w przynosowym kąciku oka. Jest ona kojarzona głównie z osobami pochodzenia azjatyckiego, u których zmarszczka ta, występuje w wyniku uwarunkowań anatomicznych.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących tego rodzaju zabiegu, odwiedź stronę www.chirurg-gdynia.pl/oferta/plastyka-powiek – treści tam zamieszczone, z pewnością rozwieją wszystkie twoje wątpliwości i dadzą odpowiedź na nurtujące pytania.

Na czym polega zabieg plastyki powiek górnych?

Korekta powiek górnych to zabieg, który trwa około 1,5 godziny i wykonywany jest przy użyciu znieczulenia miejscowego. Z tego powodu nazywany jest procedurą mało inwazyjną i nie wymaga hospitalizacji ani rehabilitacji. Pierwszy etap  polega na podaniu podskórnego znieczulenia miejscowego, które ma za zadanie zablokowanie przewodzenia bodźców bólowych w trakcie zabiegu. Następnie, lekarz wykonuje nacięcie biegnące od linii załamania powieki górnej i pod rzęsami powieki dolnej, aż poza zewnętrzny kącik oka. Pozwala to na zredukowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej znajdującej się w tej okolicy oraz zbyt dużej ilości skóry. Na koniec całość zostaje zszyta przy pomocy bardzo cienkich szwów. Warto również wspomnieć, że tuż po zabiegu w okolicy operowanej może pojawić się obrzęk i zasinienie, jednak jest to całkowicie normalna reakcja organizmu, która powinna ustąpić w ciągu 1 – 2 tygodni po zabiegu.

Głównym celem zabiegu korekty powiek górnych jest właśnie redukcja wspomnianego wyżej tłuszczu około-gałkowego, ulokowanego na powiece górnej. Dzięki czemu wytworzona pionowa zmarszczka nadająca twarzy zmęczony i postarzały wygląd znika, a twarz nabiera młodzieńczego blasku. Zredukowany nadmiar skóry nie będzie również przysłaniał dłużej źrenicy oka, dzięki czemu poprawi się komfort widzenia pacjenta oraz znacznie podniesie się jego bezpieczeństwo codziennego funkcjonowania.

korekta powiek dolnych

Canva, fotografia dostarczona przez partnera

Czy zabieg korekty opadających powiek jest bezpieczny?

Pomimo, iż zabieg korekty opadających powiek jest procedurą mało inwazyjną i nie wymagającą rehabilitacji, to zawsze powinien być wykonywany przez doświadczonego profesjonalistę, posiadającego odpowiednią wiedzę oraz praktykę w tym zakresie. Decyzja o powierzeniu swojej twarzy konkretnemu lekarzowi jest na tyle ważna, ponieważ każdy zabieg niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań, których można uniknąć zarówno wybierając odpowiedniego specjalistę jak i stosując się dokładnie do wskazanych przez niego zaleceń pooperacyjnych.

Wśród zaleceń lekarskich obejmujących osoby, które chcą poddać się zabiegowi korekty powiek górnych warto wymienić chociażby wykonanie niezbędnych badań laboratoryjnych takich jak morfologia krwi, INR, APTT, Ag-HBS, Anty-HCV na dwa tygodnie przez zabiegiem. Badania te są niezbędne do ustalenia stanu zdrowia pacjenta i możliwości wystąpienia jakichkolwiek przeciwwskazań do wykonania zabiegu.

Osoby zamieszkujące Trójmiasto, mogą skorzystać z zabiegu korekty powiek w Gabinecie Derm-Estetyka Medycyna Estetyczna, który oferuje kompleksowe podejście do zwalczania problemów na tym podłożu. Sprawdź szczegóły zabiegu, jakim jest operacja na opadające powieki w Gdyni i poznaj najbardziej efektywny sposób na natychmiastowe odmłodzenie i przywrócenie blasku swojej twarzy.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu korekty opadających powiek

Z uwagi na fakt wykorzystywania w trakcie zabiegu znieczulenia miejscowego, procedura korekty opadających powiek może być przeprowadzana u osób z chorobami ogólnoustrojowymi. Ważne jest, jednak to, by pacjent w dniu zgłoszenia się na zabieg nie zmagał się z żadną infekcją lub stanem zapalnym występującym w okolicy powieki. Istotne jest również odstawienie leków przeciwkrzepliwych (Aspiryna, Acard, Polocard) na minimum 7 – 10 dni przed planowanym zabiegiem.

Jak długo utrzymują się efekty zabiegu korekty opadających powiek?

Korekta powiek jest zabiegiem przynoszącym długotrwałe efekty, dlatego wystarczy jedno przeprowadzenie całej procedury, aby na długi czas cieszyć się nowym wyglądem i brakiem problemów ze wzrokiem. Bardzo ważna dla utrzymania tego efektu jest również prawidłowa pielęgnacja skory wokół oczu, która może spotęgować efekt napięcia skóry oraz nadać naszej twarzy pogodnego, rozjaśnionego wyglądu.