Co musisz wiedzieć, gdy Twoje dziecko chce zostać harcerzem
Grafika dostarczona przez partnera

Dzieci są ciekawe świata i lubią angażować się w różne aktywności, najchętniej w grupie rówieśników. W związku z tym, zależności od indywidulanych zainteresowań i zdolności często wybierają uczestnictwo w różnego typu zajęciach – muzycznych, sportowych, artystycznych, matematycznych i innych, np. zbiórkach drużyn harcerskich. Jeśli Twoje dziecko chce zostać zuchem lub harcerzem, dowiedz się na czym to polega.

 

Jeśli Twoje dziecko rozważa wstąpienie do gromady zuchowej lub drużyny harcerskiej, to świetnie! Harcerstwo uczy wielu przydatnych rzeczy z zakresu tzw. kompetencji miękkich, które bardzo przydają się w życiu. Uczestnictwo w zbiórkach, biwakach, rajdach i innych harcerskich akcjach może wydawać się zwykłą zabawą, ale na dłuższą metę rozwija samodzielność, odpowiedzialność za siebie i innych, kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów i działania w grupie. Co warto wiedzieć o harcerstwie?

 

Pierwsze kroki – zapoznanie z drużyną i zakup munduru

 

Podczas pierwszych spotkań świeży kandydat na harcerza zapoznaje się ze swoją drużyną i jej sposobem działania. Po niedługim czasie na pewno będzie chciał mieć swój własny mundur, na który składa się nie tylko bluza mundurowa i spodnie lub spódnica, ale również sporo innych elementów. W drużynach nosi się m.in. chusty harcerskie, nakrycia głowy (np. kapelusz, beret, furażerka), pas, różnego typu plakietki, a na nogach bardzo często wysokie getry. Większość z tych elementów jest jednolita dla całej drużyny i stanowi jej „barwy”, czyli kolorystyczne oznaczenie przynależności do konkretnego środowiska. Podstawowy mundur harcerski można bez problemu odkupić z drugiej ręki, a w niektórych składnicach istnieją nawet specjalnie stworzone komisy, z których warto korzystać.

 

Przynależność do światowego ruchu skautowego

 

Harcerstwo wywodzi się ze skautingu, który powstał pierwotnie w Wielkiej Brytanii, a obecnie rozprzestrzenił się po całym świecie. Niezależnie od kraju, wszystkich skautów łączą 2 szczególne elementy – znak lilijki oraz chusta skautowa. Na każdym kontynencie odbywają się zbiórki, podczas których młodzi ludzie dążą do samodoskonalenia na różnych poziomach. Każde harcerskie spotkanie, akcja i wyjazd mają za zadanie nauczyć czegoś nowego. W przeciwieństwie do wiedzy szkolnej niekoniecznie jest to umiejętność, którą da się natychmiast zweryfikować. Wielu dorosłych nie potrafi powiedzieć czego konkretnie nauczyło ich harcerstwo, ale zdecydowana większość uważa, że była to ważna szkoła życia. W dodatku daje poczucie przynależności do ogólnoświatowego ruchu osób wyznających podobne idee.

Rola rodzica w drużynie harcerskiej

 

Ty, jako mama, będziesz musiała dodatkowo nauczyć się różnych nowych określeń używanych w harcerstwie, np. zastępowy, próba harcerza, sprawności czy stopnie. W ciągu pierwszych tygodni od naboru do drużyny zwykle organizowane jest spotkanie dla rodziców. Warto w nim uczestniczyć, bo można zapoznać się z kadrą drużyny, planem działania na najbliższe miesiące oraz zadać różne pytania.