Co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci
Fotografia dostarczona przez partnera

Niezależnie od tego, czy śmierć ma charakter nagły, czy umieranie było długotrwałym procesem, ludzkie ciało zachowuje się w podobny sposób. Oznaki śmierci są w naszej kulturze nadal tematem tabu. Nic w tym dziwnego, obserwacja zwłok – obojętnie, czy należą do kogoś bliskiego, czy całkowicie obcej osoby – może być doświadczeniem traumatycznym. Jak objawia się śmierć?

Mówi się, że w dzisiejszych czasach wiele osób interesuje się kryminalistyką. Jednak nie jest to do końca prawda, przecież kryminały od dekad są masowo czytane na całym świecie. W wielu ludowych baśniach i opowiastkach także możemy spotkać bogaty wachlarz makabrycznych opisów. Można więc stwierdzić, że śmierć przeraża ludzi, ale również ma w sobie pewien magnetyzm. Dlatego w poniższym tekście zostaną przedstawione pierwsze oznaki śmierci.

Plamy opadowe

Procesy chemiczne, które zachodzą w zwłokach, dają specyficzne efekty. Pierwsze oznaki śmierci widoczne są już po kilku – kilkunastu godzinach od zgonu. Wiele zależy od przyczyny zejścia i warunków, w jakich ciało znajdowało się już po nim. Jednym z najbardziej widocznych objawów są plamy opadowe zwane również plamami pośmiertnymi. To charakterystyczne sinoróżowe plamy. Początkowo są one niewielkie i pojedyncze, jednak z czasem zlewają się w całość. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: https://wylecz.to/uklad-krazenia/plamy-opadowe-posmiertne-po-jakim-czasie-wystepuja-i-jak-wygladaja/. Zgodnie z linkowaną stroną, plamy opadowe mogą być cenną wskazówką podczas śledztwa w sprawach kryminalnych. Te przebarwienia zlokalizowane są w miejscach na ciele, które położone były najniżej, więc można dzięki nim ustalić, w jakiej pozycji znajdowały się zwłoki.

Oziębienie ciała

Stopniowe wychładzanie się zwłok jest procesem, który zaczyna się niemal natychmiast po śmierci. Zwykle przyjmuje się, że spadek temperatury zachodzi w tempie 1 stopnia Celsjusza na godzinę. Jednak wiele zależy od warunków zewnętrznych oraz odzieży, w którą denat jest ubrany. Jako pierwsze wyziębiają się odkryte części ciała – twarz i dłonie.

Bladość

Charakterystycznym objawem śmierci jest także  bladość skóry. Zjawisko to wywołane jest grawitacją – krew, której krążenie nie jest wymuszane przez serce, powoli opada zgodnie z kierunkiem przyciągania, sprawiając, że skóra staje się bardzo blada.

Sztywność

Po śmierci, na skutek tężenia mięśni dochodzi do stwardnienia całego ciała. Skurcz ten może być bardzo silny, często uniemożliwia np. zmianę pozycji kończyn podczas transportu zwłok. Ten objaw jest najbardziej widoczny w pierwszej dobie po śmierci. Zaczyna ustępować po około 48 godzinach i zwykle znika całkowicie do 4 dni. Stężenie pośmiertne ma również wpływ na wygląd źrenic. Zaraz po śmierci następuje ich rozszerzenie. Kolejnym etapem jest zwężenie, będące skutkiem skurczu zwieracza. Następujący później skurcz rozwieracza powoduje ich ponowne rozszerzenie. Po ustąpieniu stężenia osiągają one stałą szerokość około 7mm. Oczy nieboszczyka powoli matowieją i stopniowo się zapadają.