choroby skóry

Choroby skóry wywołane przez słońce mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Wiele z nich, to poważne schorzenia, które często rozwijają się w nowotwory.

Szkodliwe słońce

Niby wiemy, że nadmierne promieniowanie słoneczne jest szkodliwe dla skóry, a mimo tego chętnie wylegujemy się na słońcu. Niezdrowa moda na opalone ciało niesie ryzyko rozwoju poważnych chorób skóry, także nowotworów. Skóra broni się przed promieniowaniem, stąd zmiana jej koloru. Zaczerwienienie skóry nie jest dobrym znakiem, ponieważ to wciąż podrażnienie jej struktury. I mimo tego, że na drugi dzień, skóra przybiera złoty odcień, nie oznacza tego, że nie może rozwinąć się na niej choroba. Wystarczy trzykrotne zaczerwienienie skóry, by pojawiło się ryzyko raka.

Choroby skóry wywołane przez słońce

Uwielbiamy słońce i godziny spędzone na opalaniu. Ale poprzez to sami przykładamy ręce do ryzyka stanów chorobowych ciała. Oczywiście słońce, w niewielkiej dawce wpływa korzystnie na nasz organizm, ponieważ pomaga w wytwarzaniu witaminy D. Jednak nikt nie powie nam, że leżenie cały dzień na plaży, jest zdrowe dla ciała. Chorób, których przyczyną jest słońce, jest wiele. Niektóre z nich są mniej groźne, inne niosą ryzyko śmierci. Każda z nich, może pojawić się na naszej skórze.

Czerniak

Czerniak jest nowotworem skóry, choć atakuje także gałkę oczną. To najgroźniejszy z nowotworów skóry. Może nie dawać żadnych objawów. Nowe znamiona, pojawiające się jako skutek nadmiernego promieniowania słońca, mogą rozwinąć się w raka. Czerniak atakuje młode osoby, które nie stronią od opalania czy korzystania z solarium. Śmiertelność jest wysoka, choć w porę wykryte zmiany, można całkowicie wyleczyć.

Osutki świetlne

Osutki świetlne są formą alergii na słońce. Przyjmują kształt różowych plamek, pęcherzyków oraz rumienia. Tego typu zmiany skórne mogą pojawić się dzień lub dwa po opalaniu. Zwykle same znikają, o ile zaczynamy unikać ekspozycji na słońce.

Świerzbiączka letnia

Sama nazwa choroby przywołuje na myśl świąd. To jak najbardziej odpowiednie skojarzenie, ponieważ towarzyszy on schorzeniu. Świerzbiączkę letnia poznamy po małych czerwonych pęcherzykach, zlokalizowanych na dekolcie, rękach, stopach czy ramionach. Świerzbiączka może powracać. Znika, w miarę ujawniania się na ciele opalenizny.

Trądzik majorka

choroby skóry wywołane przez słońceTrądzik tego rodzaju, zwany również wiosennym, powstaje w wyniku reakcji słońca i kosmetyków. Podrażnieniu ulegają gruczoły łojowe, co objawia się nieatrakcyjnym trądzikiem. Najczęściej jest diagnozowany u kobiet poniżej 40. roku życia. Nie jest niebezpieczny ale bywa problematyczny.

Katarzyna Antos