Felietony Styl życia

Boże Ciało Polaków

Boże Ciało

Boże Ciało czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej jest świętem, obchodzonym w tradycji katolickiej. Jak wygląda Boże Ciało Polaków?

Boże Ciało – na pamiątkę Wielkiego Czwartku

Święto przypada na czwartek, 60 dni po Wielkanocy. Dlaczego akurat ten dzień? Uroczystość jest pamiątką Wielkiego Czwartku. Zgodnie z religią katolicką, w dzień ten przypomina się Ostatnią Wieczerzę i przemienienie krwi oraz ciała Chrystusa. Boże Ciało jest radosnym dniem, mającym formę dziękczynną. Jak obchodzą je Polacy?

Dzień wolny od pracy

Boże Ciało jest obchodzone przez Polaków od 1320 roku. W czasach średniowiecza, uznano je za powszechne święto, które obchodzona we wszystkich kościołach państwa polskiego. Uroczysty dzień jest dniem wolnym od pracy i nauki. Czwartek, na który przypada święto to wyjątkowy dzień. Oprócz uroczystej mszy świętej, w parafiach wszystkich miast, odbywają się procesje. Podczas procesji, na której kapłan podąża z Najświętszym Sakramentem, pochód zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, gdzie czyta się cztery fragmenty Pisma Świętego. W procesji biorą udział duchowni jak i osoby świeckie. Prezentuje się chorągwie czy święte figury. Mieszkańcy miasta przygotowują ołtarze, ozdabiając je kwiatami oraz gałązkami brzóz. Tradycją uroczystej procesji na Boże Ciało, jest sypanie kwiatów, przez dzieci. Zwykle biorą w tym udział osoby, które przystąpiły do Komunii świętej, jednak młodsze dzieci równie chętnie uczestniczą w wydarzeniu.

Zielone gałązki i zielne wianuszki

Boże Ciało PolakówPodczas procesji Bożego Ciała, zrywa się gałązki brzozowe, pozostawione przy ołtarzach. Zapewne wiele osób zastanawia ten fakt, a właściwie jego cel. Wierzono, że przyniesione do domu gałązki zapewniają urodzaj i chronią przed wszelkimi chorobami. Miały chronić domy podczas okresu oktawy Bożego Ciała. Trwa on osiem dni, licząc do uroczystego czwartku. W trakcie oktawy Bożego Ciała, w kościołach święci się wianuszki, przygotowane z polnych ziół i kwiatów. Symbolizują one ochronę przed nieszczęściami. Dawniej zaś, oznaczały miłość i miały przepędzać złe duchy, dlatego zasuszano je i wieszano przy świętych obrazkach. Tradycja ta, wciąż jest podtrzymywana w wielu domostwach.

Katarzyna Antos

Komentarze (7)

dulcynea

3 lata temu

To święto jedyne w swoim rodzaju . Podobają mi się te procesje , kolorowe chorągwie , dziewczynki sypiące kwiaty .
Ja sama też sypałam kwiaty … tak dawno temu.
To dobrze , że ciągle je jeszcze kultywujemy.

eve

3 lata temu

ja uwazam sie za chrzescijanke, ale nie mam az tak roziwnietej potzzeby w kazdym swiecie koscielnym intenesywnie uczestniczyc, mylse ze to sprawa indywidualna, modlitwe mozna miec przeciez z serca plynaca i jest Bogu mila

Emilly27k

3 lata temu

Miło się patrzy na te dzieci kiedy są pięknie ubrane, sypią kwiaty dziewczynki. Doświadczyłam tego w wielu od 5-10 lat. Moja mama dbała o to, abym ładnie wyglądała w stroju krakowskim, a potem komunijnym. Piękne wspomnienia.

Tess

3 lata temu

Boże Ciało to piękne święto. Zawsze chodzę na procesje. Pięknie wyglądają dzieci komunijne i dziewczynki sypiące kwity. Moja córka jak była mała także sypała kwiatki.

Emilly27k

3 lata temu

Święto, które łączy ludzi. Procesja Bożego Ciała. Wspólne łączenie się parafian ze sobą w modlitwie.

Mindi

3 lata temu

Bardzo cenię to święto i zawsze starałam się aby w procesji uczestniczyły moje dzieci. To wyznanie wiary ale także przyłączenie się do społeczności, współne preżywanie. Nasz proboszcz mówi piękne kazania na wszystkich stacjach, wiele można sobie przemyśleć.

pati25

3 lata temu

Świetnie,że zostało opisane to święto.Jest ono uroczyście obchodzone przez Polaków.Akurat co drugi rok koło mojego bloku przechodzi procesja Bożego Ciała.Wszyscy dekorują okna

Zostaw komentarz