bolesne miesiączki

Menstruacja wyznacza rytm życia każdej kobiety. Polega ona na cyklicznym złuszczaniu błony śluzowej macicy. Wynika ona ze zmian hormonalnych, które pojawiają się pod koniec cyklu owulacyjnego. Czas trwania miesiączki może wynosić od 3 do 7 dni. Obfitość krwawienia różni się u poszczególnych kobiet. Dolegliwości towarzyszące temu naturalnemu zjawisku także mogą być bardzo różnorodne. Niestety, bolesne miesiączki nie należą do rzadkości. Niektóre panie cierpią na umiarkowane bóle, jednak części z nich okres uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Czy warto w tym czasie stosować termofor?

Miesiączce typowo towarzyszy ból brzucha, szczególnie w pierwszych jej dniach. Niestety, lista dolegliwości, na które w tym czasie skarżą się kobiety, jest długa. Wiele pań zmaga się z wymiotami, nudnościami, biegunką i koniecznością częstego oddawania moczu. Z okresem związane mogą być duszności, drażliwość i uczucie zmęczenia. Bolesne miesiączki najczęściej pojawiają się u kobiet między 23. a 27. rokiem życia. Wystąpić mogą jednak zarówno u młodszych, jak i starszych pań. Jak sobie z nimi poradzić?

Menstruacja – z czym się wiąże?

Menstruacja nazywana jest okresem bądź miesiączką, ponieważ pojawia się u kobiet cyklicznie. W jej trakcie następuje złuszczenie błony śluzowej macicy. W czasie tego procesu następuje pękanie drobnych naczyń krwionośnych. Krwiste wydalenie śluzówki to właśnie wydzielina menstruacyjna. Cykl miesiączkowy jest regulowany przez zmiany hormonalne. Pod wpływem estrogenów błona śluzowa macicy staje się grubsza, aby przyjąć zapłodnioną komórkę jajową. Zrąb pęcherzyka Graafa, z którego wydostało się jajeczko, ulega przekształceniu w ciałko żółte. Wydziela ono progesteron, pod wpływem którego śluzówka macicy rozpulchnia się i wzrasta. Zostaje złuszczona, jeżeli w czasie owulacji nie doszło do zapłodnienia. W tym czasie stężenie kobiecych hormonów płciowych się obniża. Krwawienie menstruacyjne może trwać od 3 do 7 dni. W jego trakcie tracimy od 50 do 150 ml krwi. Czas trwania, obfitość wydzieliny i dolegliwości w czasie okresu różnią się u poszczególnych kobiet. Niestety, bolesne miesiączki występują u pań stosunkowo często.

Z czego wynikają bolesne miesiączki?

Bolesne miesiączki stanowią problem dla wielu kobiet. Część pań z ich powodu nie może normalnie funkcjonować. Lekarze wyróżniają pierwotne oraz wtórne bóle menstruacyjne. Te pierwsze pojawiają się zwykle 2-3 lata po wystąpieniu pierwszego krwawienia. Dotyczą około 75% dziewczyn i kobiet w wieku 15-27 lat. Ból jest wtedy wywołany bolesnymi skurczami macicy, które niezbędne są do wydalenia jej złuszczonej śluzówki. Dolegliwości wynikają z nadprodukcji prostaglandyn, które powstają w macicy pod wpływem progesteronu. Wtórne bolesne miesiączkowanie to efekt zmian chorobowych. Nierzadko jest skutkiem stanu zapalnego, wad wrodzonych macicy czy niedoczynności tarczycy. Winne mogą być również mięśniaki macicy lub endometrioza. Choroba ta pojawia się, gdy śluzówka macicy znajduje się poza narządem, w jamie brzusznej. Po 45. roku życia nieregularne i bolesne miesiączki mogą być sygnałem zbliżającej się menopauzy.

Dolegliwości związane z menstruacją

termofor

Wiele pań w czasie menstruacji cierpi z powodu silnych bóli podbrzusza. Nie są to jednak jedyne dolegliwości towarzyszące miesiączce. Wraz z nią u kobiet pojawiają się także wymioty, mdłości i biegunki. Część pań zmaga się z bólami i zawrotami głowy. Konieczne jest także częste oddawanie moczu, ponieważ parcie na pęcherz także wywołuje ból. Niekiedy menstruacja wpływa również na psychikę. Może sprawić, że pojawi się zmęczenie, znużenie i zaburzenia koncentracji. Miesiączkująca kobieta może stać się rozdrażniona i płaczliwa. W tym czasie spada także odporność organizmu, więc łatwo rozwijają się różnego rodzaju infekcje. W skrajnych przypadkach w trakcie okresu dochodzi nawet do omdlenia. Jeśli bolesne miesiączki pojawiają się nagle, trwają zbyt długo, a ich obfitość uległa zmianie, konieczna będzie wizyta u ginekologa.

Bolesne miesiączki – czy stosować termofor?

Wiele pań podczas okresu sięga po leki przeciwbólowe. W celu uśmierzenia bólu stosowane są środki przeciwskurczowe, a także paracetamol oraz ibuprofen. Jednak z dolegliwościami możemy próbować poradzić sobie naturalnie. Na bolesne miesiączki często zalecany jest termofor. Czy słusznie? Ciepłe okłady powodują rozkurczenie mięśni macicy, dlatego zmniejszają objawy bólowe. Niestety, jednocześnie mogą nasilić krwawienie. Dobrym pomysłem jest przykładanie termoforu do podbrzusza jedynie na kilka minut. Należy go odłożyć, gdy tylko dolegliwości staną się mniejsze. Stosować go można także pod koniec okresu, gdy wydzielina jest mniej obfita. Podczas menstruacji można wspomóc się także ziołami. W celu złagodzenia bólu i skurczów mięśni stosowane są rośliny takie jak kozłek lekarski, kalina, nagietek i rumianek. W tym czasie warto unikać także potraw tłustych i powodujących wzdęcia. Postawmy lepiej na lekkostrawne dania bogate w magnez i złożone węglowodany.

Karolina Solga