Styl życia

Bezpieczeństwo haseł – jak stworzyć dobre hasło?

Bezpieczeństwo haseł

Zakładanie nowego konta wiąże się z uciążliwą koniecznością wymyślenia i zapamiętania silnego hasła. Nie powinno się używać imion bliskich osób i zwierzaków ani dat ważnej rocznicy, czyli informacji najłatwiejszych do zapamiętania. W dodatku na każdym portalu hasło powinno być inne. Jak to wszystko zapamiętać?

Silne hasło – czyli jakie?

Dbałość o bezpieczeństwo haseł to podstawa prywatności i bezpieczeństwa w sieci. Jeszcze kilkanaście lat temu nie było to tak bardzo ważne, gdyż niewiele osób posiadało dostęp do Internetu i konta na różnych witrynach. Dziś stworzenie bezpiecznego hasła do konta bankowego online, konta e-mail, wszelkiego rodzaju aplikacji jest konieczne. Ważne jest tworzenie różnych haseł do każdego portalu, gdyż z przeciwnym przypadku cyberprzestępca, który zdobędzie jedno z nich, może spowodować utratę kilku kont.

Mimo tej wiedzy „123456” to wciąż jedno z najpopularniejszych haseł w 2020 roku. Wielu dostawców usług internetowych uniemożliwia używanie prostych haseł, w tym danych osobowych i wymaga stworzenia dłuższego ciągu liter i liczb zawierających określone typy znaków.

Można zatem zapisać na kartce kilka najprostszych do zapamiętania słów i spróbować stworzyć z nich nierozpoznawalną kombinację. Absolutnie nie wolno używać daty urodzenia ani numerów telefonów. Lepiej wymieszać litery i cyfry, zamiast umieszczać je obok siebie. Warto zastosować znaki specjalne, takie jak $, #, &, zamiast liter i cyfr – na przykład „Cz€k0l@d@” zamiast „czekolada”.

Użyć też trzeba będzie co najmniej jednej wielkiej litery. Hasło z literami różnej wielkości, cyframi i znakami specjalnymi jest zdecydowanie trudniejsze do odgadnięcia przez niepowołane osoby. Zaleca się zachowanie długości od 12 do 20 znaków – im więcej, tym lepiej. Należy też unikać zapisywania haseł w odszyfrowanych plikach, takich jak dokument na pulpicie lub aplikacja do notatek na telefonie. Lepiej już zapisać hasło ręcznie w kalendarzu lub skorzystać z jednego z dostępnych w sieci generatora haseł losowych.

jak stworzyć dobre hasło

Generator haseł i usługa VPN

Doskonałym pomysłem może okazać się skorzystanie z internetowego generatora haseł, który tworzy długie i niemożliwie właściwie do złamania ciągi znaków, na przykład „Q<&MO9xnYdGTSsezQ”. System zapamiętuje te silne hasła i automatycznie wprowadza je podczas logowania do danej witryny. Trzeba zatem zapamiętać wyłącznie jedno hasło główne.

Generator haseł warto wzbogacić o usługę VPN, tak jak w przypadku tandemu LastPass i ExpressVPN. VPN zmienia wirtualnie adres IP urządzenia, powodując, że staje się niewidoczne dla hakerów. Jest to szczególnie ważne podczas wprowadzania haseł korzystając z publicznych, niezabezpieczonych sieci WiFi w kawiarni czy w hotelu.

Jeszcze jeden ważny krok to zastosowanie metody uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA, z angielskiego Two Factor Authenticaton). W praktyce polega na weryfikacji dwuetapowej podczas procesu logowania. Przykładowo, po podaniu hasła system wysyła jednorazowy kod dostępu smsem lub e-mailem. Warto włączyć również wykorzystanie danych biometrycznych, takich jak logowanie odcisków palców lub rozpoznawanie twarzy lub siatkówki, jeśli są dostępne. Większe portale internetowe, takie jak banki czy Facebook, oferują aktywację uwierzytelniania dwuskładnikowego w swoich ustawieniach. Warto to zrobić w przypadku najczęściej używanych stron internetowych.

Komentarze (17)

ines

5 miesięcy temu

Cenne wskazówki przy generowaniu mocnego hasła:)

kicia

5 miesięcy temu

Generator haseł pozwala stworzyć tak trudne hasło, że nikt go nie złamie, ot tak.

adelajda

5 miesięcy temu

Ja wolę nie ustawiać haseł z generatora, bo potem trzeba je gdzieś przechowywać i kopiować. Wolę utworzyć własne, naprawdę trudne do pokonania, które wpiszę z głowy.

idalia

5 miesięcy temu

Super, że dzięki usłudze VPN nasz adres IP staje się niedostępny dla hakerów.

ulka

5 miesięcy temu

Ciekawe sprawa z tą usługą VPN. Na pewno w pewnych sytuacjach warto chronić swoją prywatność, np. korzystając z publicznego WiFi.

alice

5 miesięcy temu

Pierwszy raz słyszę o VPN, ale temat mnie zainteresował:)

julka

5 miesięcy temu

Dobrze wiedzieć, co brać pod uwagę, tworząc swoje hasła. Przydatny artykuł:)

amy

5 miesięcy temu

Takie VPN może przydać się, gdy korzystamy z publicznej sieci WiFi.

wiola

5 miesięcy temu

Generator haseł to rozwiązanie godne uwagi. Takiego zabezpieczenia nikt łatwo nie złamie.

Tola

5 miesięcy temu

Bardzo ciekawy artykuł i jakże na czasie;)

berenika

5 miesięcy temu

Warto zadbać o to, aby hasło było bezpieczne, w przeciwnym wypadku możemy mieć przykre niespodzianki, bo ktoś obcy wejdzie w posiadanie naszego konta.

Julita

6 miesięcy temu

Nie wiedziałam, że można zmienić adres IP, ale to dobra opcja, gdy zależy nam na bezpiecznych zakupach w sieci:)

Janina

6 miesięcy temu

Muszę przyłożyć się do tworzenia bezpiecznych haseł.

marcysia

6 miesięcy temu

Dobrze wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy tworzeniu haseł, aby te nie były łatwe do złamania.

dosia

6 miesięcy temu

Bardzo cenne rady dotyczące stworzenia bezpiecznego hasła internetowego:)

Bella

6 miesięcy temu

Bardzo ciekawe kwestie informatyczne, o których wcześniej nie słyszałam:)

kinia

6 miesięcy temu

Dobrze wiedzieć, jak skonstruować dobre hasło, którego nikt łatwo nie złamie.

Zostaw komentarz