Zdrowie

Bertram – dlaczego warto go stosować?

bertram

źródło grafiki: sklephildegarda.pl

W XXI wieku zapomina się o leczniczych właściwościach ziół, kojarząc je przede wszystkim z medycyną ludową i dawnymi przesądami. Tymczasem rośliny zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych, które korzystnie wpływają na nasz organizm. To nie czary, ale po prostu czysta chemia. Jednym z takich leczniczych, a niestety wciąż słabo znanych w Polsce, ziół jest bertram. Sprawdź dlaczego warto go stosować w codziennej diecie.

Bertram przyprawa

Bertram należy do rodziny stokrotek, a na pierwszy rzut oka może przypominać nieco rumianek. Roślina ta wywodzi się z Maroka, ale często uprawiana jest również w basenie Morza Śródziemnego. Bertram ma uniwersalne zastosowanie. Nie jest zbyt intensywny, przez co nie zmienia smaku posiłków. Można więc z powodzeniem dodawać go do wielu różnych potraw. Trzeba jednak zwracać uwagę na gatunki bertramu. Jest ich wiele, ale korzyści dla zdrowia przynosi jedynie bertram rzymski, opisywany przez św. Hildegardę. Właśnie ten leczniczy gatunek możesz zamówić w tym sklepie internetowym: https://www.sklephildegarda.pl/ziola-sw-hildegardy.

Bertram Hildegarda

Bertram jest ważnym elementem diety św. Hildegardy. Mniszka zalecała, żeby stosować go codziennie, ponieważ jest dobry na każdą chorobę i dolegliwość. Hildegardowcy dodają bertram do habermusu, czyli orkiszowego śniadania, ale też do chleba czy do zup. Benedyktynka podkreślała, że trzeba go stosować codziennie w celach profilaktycznych. Powinni sięgać po niego zarówno ludzie zdrowi, jak i chorzy. Jeżeli więc chcesz podążać za wskazaniami mniszki i przejść na prozdrowotną dietę orkiszową, bertram to absolutny must have.

Bertram właściwości

Bertram ma wielorakie właściwości lecznicze. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na działanie oczyszczające. Bertram usuwa z organizmu toksyny i oczyszcza jelita. Można stosować go na uregulowanie trawienia. Poprawia też parametry krwi, ponieważ ułatwia przyswajanie składników odżywczych. Ponadto łagodzi stany zapalne i wykazuje właściwości antynowotworowe. Ta przyprawa to także skuteczny sposób na wirusy, ponieważ stymuluje funkcjonowanie układu immunologicznego. Ma ponadto dobry wpływ na samopoczucie i pomaga zwalczać bóle głowy, zębów oraz bóle reumatyczne. A to jeszcze nie koniec jego leczniczych właściwości. Bertram odmładza bowiem układ nerwowy. Pomaga też w leczeniu tak poważnych chorób jak AIDS, malaria czy choroby metaboliczne.

Bertram tabletki

Bertram można stosować w postaci sproszkowanej, czyli w postaci przyprawy albo w tabletkach. Zioła w tabletkach sprawdzą się zwłaszcza podczas urlopu, kiedy nie mamy możliwości przygotowywać sobie samodzielnie posiłków z dodatkiem prozdrowotnych przypraw. Wówczas wystarczy po prostu połknąć tabletkę. Możemy zaaplikować bertram w dowolnym miejscu i czasie.

Galgant i bertram właściwości

Bertram często stosuje się w parze z galgantem. Ta druga przyprawa to także jeden z podstawowych składników hildegardowej diety. Ma dobry wpływ na cały organizm, a zwłaszcza na serce. Mówi się nawet, że działa jak nitrogliceryna. Często stosuje się go w profilaktyce udarów i zawałów.  Reguluje trawienie, ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Galgant i bertram to hildegardowy duet, który powinien na stałe zagościć w Twojej kuchni.

Bertram gdzie kupić?

Bertram możesz kupić w niektórych sklepach ze zdrową żywnością, a na pewno znajdziesz go w sklepach hildegardowych. Na stronach z żywnością św. Hildegardy dostępne są dobrej jakości produkty o wielu właściwościach leczniczych. Warto kupować przyprawy właśnie w takich, wiarygodnych źródłach. Ile kosztuje opakowanie bertramu? Za 100 g trzeba zapłacić ok. 60 zł, ale taka ilość starczy na wiele tygodni. Dostępne są też mniejsze opakowania w niższych cenach. Bertram w tabletkach jest nieco droższy, ale cena za opakowanie wciąż wynosi kilkadziesiąt złotych.

Bertram to przyprawa o wielu właściwościach leczniczych i o działaniu profilaktycznym. Jej regularne stosowanie może przyczynić się do poprawy zdrowia i samopoczucia. Ma neutralny smak, więc możesz dodawać ją do różnych posiłków. Warto mieć ją zawsze pod ręką w swojej kuchni. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *