Azalia ogrodowa - sadzenie, podlewanie, pielęgnacja

Azalie ogrodowe to grupa roślin w większości o sezonowych liściach. Odznaczają się wyższą mrozoodpornością od zimozielonych różaneczników i z tego względu można je uprawiać na terenie całej Polski. Warto zatem wiedzieć, jakie azalia ogrodowa ma wymagania i jak wygląda jej uprawa oraz pielęgnacja.

Azalia odmiany

Popularne gatunki i odmiany azalii ogrodowych:

  • Azalia pontyjska – wyróżnia się żółtymi kwiatami, które mogą na niej pozostawać nawet przez 3 tygodnie. Piękne pachną i pojawiają się w maju. Ta odmiana krzewu może dorastać nawet do 3 metrów.
  • Azalia japońska – rośnie powoli i świetnie nadaje się do niewielkich ogrodów, ponieważ osiąga zwykle od 0,5 do 1,2 metra wysokości. W zależności od odmiany może mieć czerwone, różowe lub jasnofioletowe kwiaty. Wymagają okrywania na zimę przewiewnym materiałem, np. słomą lub agrowłókniną. Zimą narażone są także na suszę fizjologiczną. W celu ochrony przed nią, stosuje się osłony ze stroiszu świerkowego albo słomianych mat.
  • Azalia wielokwiatowa – początkowo ma luźny pokrój, jednak z czasem krzew staje się bardziej zwarty. Kwitnie w mają i w czerwcu, a ich liście nie są zimotrwałe. Dzięki temu, że zrzucają liście, są bardzo wytrzymałe na niskie temperatury i nie wymagają okrywania na zimę. Świetnie nadają się do uprawy w częściach kraju o chłodniejszym klimacie.

Na rynku dostępne są także azalie na pniu, które przypominają miniaturowe drzewka. Azalia na pniu może zdobić nie tylko ogród, ale także balkon albo mieszkanie.

Azalia ogrodowa – uprawa

Azalie są stosunkowo odporne na choroby. Przez wiele lat mogą rosnąć w jednym miejscu i nie wymagają przy tym systematycznego przycinania. Nie należy ich jednak sadzić w ziemi zbyt głęboko, gdyż mogą ucierpieć na skutek niedostatku tlenu.

Wymagania glebowe i sadzenie

Azalia to roślina, która należy do rodziny wrzosowatych i podobnie jak inni jej przedstawiciele, aby prawidłowo się rozwijać, potrzebuje kwaśnej gleby – pH powinno oscylować między 4,0-5,5. Ziemia pod uprawę azalii powinna być lekka albo średnio zwięzła, bogata w próchnicę oraz przepuszczalna. Przez cały czas gleba powinna być dobrze napowietrzona oraz lekko wilgotna.

Miejsce pod uprawę azalii trzeba przed jej posadzeniem odpowiednio przygotować. Dołek należy wykopać na głębokość około 3 wysokości korzeniowej bryły. Dołek należy wyłożyć gruboziarnistym żwirem – do połowy jego wysokości. Pozostałą przestrzeń wypełnia się specjalistycznym podłożem dla azalii ogrodowych.

Posadzone rośliny podlewa się obficie najlepiej miękką wodą, a wkoło nich rozsypuje się około 50 centymetrową warstwę ściółki z kory sosnowej (przekompostowanej). Azalie ogrodowe można sadzić pojedynczo albo w grupach.

Azalie ogrodowe – stanowisko

Krzewy te lubią mogą rosnąć w pełnym słońcu. Wówczas kwitną obficiej, niż w cieniu, jednak wymagają częstszego podlewania. Azalie preferują miejsca o dużej wilgotności powietrza oraz osłonięte od wiatru. Świetnie rosną nad brzegami zbiorników oraz pod koronami wysokich, iglastych drzew.

Azalia ogrodowa – nawożenie

Krzewy te tworzą korzenie płytko pod powierzchnią ziemi. Z tego względu nie mogą korzystać ze składników odżywczych, które znajdują się w jej niższych warstwach. Dlatego też w ogrodzie powinno się je często nawozić.

Warto jednak wiedzieć, że do nawożenia azalii ogrodowych nie nadają się preparaty, zawierające w składzie węglan lub tlenek wapnia, ponieważ odkwaszają ziemię. Najlepiej wybierać mieszanki, które przeznaczone są do roślin wrzosowatych. Tego typu preparaty zawierają wszystkie potrzebne makro i mikroelementy, ale również zakwaszają glebę. Warto także wybierać nawozy wolnodziałające w niewielkich dawkach. Odpowiednie są także nawozy organiczne, np. kompost oraz dobrze rozłożony obornik.

Azalie nawozi się wiosną i na początku lata. Preparat najlepiej rozsypać koliście i wpłukać w podłoże niewielkim strumieniem wody.

Azalie ogrodowe – podlewanie

Krzewy te wymagają regularnego podlewania, a w trakcie upałów należy także zrosić wodą korony azalii. Dzięki wyściółkowaniu korą sosny albo torfem, zmniejszy się parowanie wody z powierzchni ziemi. Roślinę tą należy także obficie nawodnić przed zimą.

Do podlewania roślin używa się miękkiej wody ze stawu, studni albo deszczówki. Przesuszenie podłoża, zwłaszcza na glebach lekkich, będzie powodować więdnięcie oraz przedwczesne opadanie liści, a także słabe kwitnienie w kolejnym sezonie.

Azalia ogrodowa – cięcie

Roślina ta nie wymaga przycinania. Pielęgnując krzewy rosnące w ogrodzie, można ograniczyć się jedynie do usuwania chorych lub przemarzniętych gałęzi.

Azalia ogrodowa jest rośliną, która przy odpowiedniej uprawie, a także minimalnym wysiłku włożonym w jej pielęgnację, odwdzięczy się czarującymi i pięknymi kwiatami. Ilość odmian obecnie znanych pozwala stworzyć ogród pełen azalii, w którym spacerując w okresie maja, można mieć wrażenie znajdowania się w kolorowej, bajkowej i pięknie pachnącej krainie. Szeroka oferta różnych odmian azalii ogrodowej na https://www.podkarpackiesady.pl/31-azalie pozwoli na ich dobór indywidualnie do własnych preferencji.

Źródło: https://firma-ogrod.pl/konwalia-charakterystyka-uprawa-i-wykorzystanie.html