Zdrowie

Atopowe zapalenie skóry twarzy – objawy i leczenie

Atopowe zapalenie skóry twarzy

Dreamstime

Nie każdy wie, że atopowe zapalenie skóry stanowi przewlekłą choroba skóry, która charakteryzuje się występowaniem rumieniowych zmian, występujących w różnych lokalizacjach w zależności od naszego wieku. Najczęściej towarzyszy im silny świąd, przesuszenie skóry, a sama choroba przybiera nawrotowy charakter z okresami zaostrzeń oraz remisji.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. U dzieci do 2 życia objawy lokalizują się na skórze twarzy i dystalnych częściach kończyn oraz na tułowiu. Warto pamiętać, że w okresie szkolnym najczęściej zmiany występują w okolicy zdjęciowych stawów, a u dorosłych pojawiają się na grzbietach dłoni, choć od tej reguły często pojawiają się odstępstwa. W najcięższych przypadkach opisywanej choroby skórnej może dojść do zajęcia całej powierzchni skóry, co nazywamy erytrodemią. Nierzadko objawy, a szczególnie silny świąd, mogą powodować bezsenność i rozdrażnienie. Obserwuje się stopniowe zmniejszanie nasilenia choroby wraz z wiekiem. Oprócz typowych zmian skórnych możemy zaobserwować przesuszenie się skóry całego ciała oraz nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne, w szczególności na preparaty do pielęgnacji, detergenty czy pot.

Atopowe zapalenie skóry twarzy

Należy pamiętać, że lokalizacja zmian skórnych na twarzy jest dużym wyzwaniem diagnostycznym i leczniczym. Powinny być one różnicowane z innymi jednostkami chorobowymi o podobnym przebiegu: łojotokowym zapaleniem skóry, wypryskiem kontaktowym, zapaleniem okołoustnym czy łuszczycą. Skóra twarzy jest poddawana działaniu wielu kosmetyków, zarówno tych pielęgnacyjnych, jak i makijażowych, co znacznie utrudnia diagnostykę i leczenie.

Leczenie atopowego zapalenia skóry twarzy

W przypadku leczenia atopowego zapalenia skóry należy położyć nacisk na dużą dyscyplinę chorego. Na ogół leczenie opiera się na wielu restrykcjach z uwagi na wrażliwość skóry na alergeny. Przede wszystkim należy skupić się na natłuszczaniu i regeneracji bariery hydrolipidowej, która zatrzyma wodę w skórze, zapobiegając jej nadmiernemu wysychaniu. Sucha skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia. W przypadku pielęgnacji skóry atopowej świetnie sprawdzi się Bepanthen Sensiderm Krem, który łagodzi zaczerwienienie i uczucie swędzenia. Należy używać łagodnych preparatów myjących, jednocześnie dbając, by dokładnie oczyszczać skórę z resztek makijażu. W tym przypadku dobrze sprawdzi się oczyszczanie dwufazowe na bazie płynu micelarnego lub olejku myjącego, który zmywamy następnie preparatem myjącym. Gdy mamy do czynienia z atopowym zapaleniem skóry często stosuje się sterydy w przypadku zmian występujących na skórze twarzy, które mogą spowodować ścieczenie skóry i przebarwienia, dlatego obecnie coraz częściej stosuje się inhibitory kalcyneuryny. Sumiennie i regularnie stosowana pielęgnacja, pozwala na wydłużenie okresy remisji, dlatego stanowi ona podstawę leczenia. Leczenie tej przypadłości jest bardzo indywidualne, dlatego ważne jest, aby być pod stałą kontrolą lekarza dermatologa, który w razie wystąpienia zaostrzeń zmodyfikuje leczenie, dopasowując je do nasilenia zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *