Felietony Najnowsze Styl życia Święta 2017

Andrzejkowe wróżby

Andrzejkowe wróżby znane są od wielu lat i choć dziś traktujemy je raczej z przymrużeniem oka, chętnie dajemy się wciągnąć w prawdziwie magiczny nastrój.

Andrzejki

Andrzejki to wyjątkowa okazja do zabawy i sprawdzenia tego, co nas czeka w przyszłości. To wigilia imienin Świętego Andrzeja, która przypada w nocy z 29 na 30 listopada. Wieczór ten, jest ostatnią okazją do hucznej zabawy przed adwentem, który zgodnie z kalendarzem liturgicznym, zaczyna się na cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Andrzejki były dawniej przypisane pannom. Ich męskim odpowiednikiem są Katarzynki, któe nie są już tak hucznie obchodzone.

Andrzejkowe wróżby

W andrzejkowej tradycji wierzono, że odpowiednie wróżby i rytuały odsłonią karty przyszłości. Dzięki nim, młode dziewczęta mogły odnaleźć ukochanego i dowiedzieć się czy i kiedy wyjdą za mąż. Do wróżenia podchodzono z pełną powagą. Obecnie, wróżby są dla nas dodatkiem do andrzejkowej imprezy i okazją do zabawy w gronie znajomych. Powróżyć możemy w szkole, na specjalnie z tej okazji zorganizowanych imprezach lub w domowym zaciszu.

Lanie wosku

Dawniej na wodę lano ołów, z czego zrezygnowano na rzecz wosku. Płynny wosk przelewano na taflę wody przez dziurkę od klucza, który jest symbolem tajemnicy i płodności. Powstałą figurę można było odczytać, umieszczając ją pod światłem. Interpretowano jej cień w różny sposób. Uformowany kształt mógł oznaczać przyszły zawód, jakieś zdarzenie z życia czy nawet nową miłość.

Zabawa z butami

Przedmiotem wykorzystywanym podczas andrzejkowych wróżb były buty. Dziewczęta rzucały za siebie buty. Ten, którego czubek był odwrócony w kierunku drzwi, zwiastował szybkie zamążpójście. Alternatywną zabawą jest układanie butów gęsiego, przez panny w kierunku drzwi. Następnie przekładano je, aż do momentu przekroczenia je przez próg. Posiadaczka, której but dotknął progu, miała jako pierwsza spośród koleżanek wyjść za mąż.

„Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego”

Imię przyszłego męża

W wigilię Andrzeja obierano jabłka i przerzucano obierki przez lewe ramię. Z otrzymanego wzoru odczytywano literę, która miała oznaczać pierwszą literę imienia przyszłego ukochanego. Imienia poszukiwano także w nieco bardziej odważny sposób. Dziewczęta wybierały się na przechadzkę po mieście czy wiosce i pytały pierwszego napotkanego mężczyznę o jego imię. Uzyskana odpowiedź miała oznaczać, że właśnie takie imię będzie nosił ukochany. Wróżono także z karteczek, na których zapisywano męskie imiona. Wystarczyło rzucić wszystkie kartki za siebie i zobaczyć która z nich upadła bliżej nas. Imię na niej napisane, miało wróżyć naszego partnera.

„Na św. Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja”

Gałązka wiśni

wróżby

W Andrzejki zrywano gałązkę wiśni lub czereśni. Jeśli zakwitała w wigilię Bożego Narodzenia, panna która ucięła gałązkę, mogła spodziewać się szybkiego zamążpójścia.

Wróżenie z kubków

Powróżyć można także z użyciem kubeczków. Wystarczyło schować pod kubeczki różne przedmioty. Pod jeden różaniec lub medalik, który oznaczał życie zakonne, obrączkę czyli symbol zamążpójścia i monetę oznaczającą bogactwo i majątek. Mieszano kubeczki a osoba biorąca udział we wróżeniu wybierała jeden z nich, który pokazywał przyszły los.

Andrzejkowe wróżby zdecydowanie mają niepowtarzalny klimat. Uczestnicząc w tego rodzaju zabawach możemy poczuć odrobinę magii i mnóstwo fantastycznej zabawy. Podchodźmy więc z dystansem do wszelkich wróżb i bawmy się przy tym jak najlepiej.

Katarzyna Antos

Komentarze (2)

ewalub

4 lata temu

Kiedyś się w nie bawiłam 🙂

pati25

6 lat temu

Piękne są te Andrzejkowe wróżby.To taki miły dodatek do obchodzonego święta,imienin Andrzeja.Jest przy tym mnóstwo zabawy,radości,śmiechu

Zostaw komentarz