Przyczyny rozstań bywają bardzo zróżnicowane. Jedni na rozwód decydują się po latach znoszenia przemocy domowej. Drudzy rozstają się, bo przeszkadza im zbyt głośny styl bycia partnera. Dlaczego związki się rozpadają? Temu zagadnieniu przyjrzymy się bliżej w naszym artykule.
Spis treści:
- Przyczyny rozstań nie zawsze są poważne
- Kłótnie o pieniądze
- Różne temperamenty seksualne
- Problemy w związku a narodziny dziecka
- Niezgodność charakterów jako powód rozstania
- Związki oparte na namiętności są nietrwałe
- Lęk przed bliskością a konflikty w związku
- Bycie najlepszą wersją siebie to udawanie
- Przepis na udany związek – dlaczego z niego nie korzystamy?
Przyczyny rozstań nie zawsze są poważne
Czy wiesz, że coraz więcej związków się rozpada? Przyczyny rozstań bywają różne, ale bardzo często łączy je brak odpowiedzialności. Młodzi ludzie nie chcą odpowiadać za drugiego człowieka. Wolą skupić na swoim szczęściu i dobru. Każdy kryzys w związku, nawet gdy nie jest poważny, skłania ich bardziej do rozstania niż pracy nad relacją. Młodzi ludzie szybko łączą się w pary, ale też prędko wypisują się z takich relacji, gdy coś zaczyna iść nie po ich myśli. Za ich postawą stoi brak dojrzałości. Przyczyny rozstania nie zawsze są poważne, czasem stoi za nimi coś, nad czym można by popracować. W rezultacie nierzadko stanowią tylko pretekst do zakończenia znajomości.
Kłótnie o pieniądze
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego związki się rozpadają, to musisz wiedzieć, że psycholodzy wyróżniają 3 przyczyny rozstań, które najczęściej mają miejsce. Pierwszą z nich są pieniądze. Te potrafią mocno skonfliktować partnerów. Każdy z nas został wychowany w innych warunkach. Nauczono go też innego stosunku do pieniędzy. W niektórych rodzinach wychodzono z założenia, że pieniądze są po to, by je wydawać. W innej rodzinie nigdy się nie przelewało, dlatego dla osoby, która się z niej wywodzi, oszczędności zapewniają jej poczucie bezpieczeństwa. W rezultacie nie jest ona skłonna do ich wydawania na rzeczy, które uważa za zbytki. To rodzi nieuniknione konflikty. Wystarczy spojrzeć na planowanie urlopu. Ktoś, kto stawia na oszczędzanie, nie będzie chciał wyjeżdżać do egzotycznego miejsca, ponieważ to sporo kosztuje. Natomiast osoba, która wywodzi się z zamożnej rodziny, może tego nie rozumieć. Pieniądze często odpowiadają za kryzys w związku, zwłaszcza gdy jedna strona nie pracuje i znajduje się na utrzymaniu drugiej. Ta, która daje pieniądze, może wymagać, aby druga się z nich rozliczała. Może też nie zgadzać się na określone wydatki. Często kłócimy się o to, na co wydawać pieniądze i jaka część naszych zarobków jest wspólna.
Różne temperamenty seksualne
Czy wiesz, że seks też często odpowiada za problemy w związku? Jedna ze stron ma duży temperament i pragnie uprawiać go kilka razy w tygodniu. Drugi partner ma niskie libido i wystarczy mu raz w miesiącu. Nic dziwnego, że konflikt gotowy. Mamy też różne fantazje erotyczne. Marzenia drugiej strony mogą nam nie odpowiadać. Partner może np. fantazjować o brutalnym seksie, a nas nie kręci BDSM. Seks bywa także wykorzystywany do manifestowania władzy. Zarówno osoba, która go wymusza, jak i ta, która go odmawia, czyli reglamentuje, może czuć się panem/panią sytuacji.
Problemy w związku a narodziny dziecka
Konflikty w związku często pojawiają się po przyjściu dzieci na świat. Dotychczas mieliśmy mnóstwo czasu dla partnera. Teraz, gdy zostałyśmy mamą, poświęcamy się opiece nad dzieckiem. Nie chce nam się stroić czy uprawiać seksu z partnerem, ponieważ czujemy się zmęczone. On może czuć się odstawiony na boczny tor. Ponadto mamy różne metody wychowawcze, które uwarunkowały nasze domy rodzinne. Jedna ze stron jest bardziej surowa, podczas gdy drugi z rodziców bardziej pobłażliwy. Do tego dzieci z wiekiem sprawiają trudności wychowawcze, którym trzeba stawić czoła.
Niezgodność charakterów jako powód rozstania
Najczęstszą przyczyną rozwodów jest niezgodność charakterów. W rzeczywistości nie każdy chce się przyznać, że padł ofiarą zdrady, przemocy domowej czy miał dość życia z uzależnionym partnerem. Orzeczenie o winie wydłuża procedurę rozwodową i generuje większy stres. Poza tym nieudany związek często stanowi powód do wstydu, dlatego unikamy rozmowy o realnych przyczynach rozstania.
Związki oparte na namiętności są nietrwałe
Omawiając przyczyny rozstania, warto nadmienić, iż związki oparte na namiętności są słabe. Brakuje w nich bliskości, zrozumienia drugiego człowieka i zaangażowania. Jest natomiast pociąg fizyczny, który przesłania nam wszystko, w tym wady partnera. Gdy z organizmu znika miłosny haj, nie potrafimy zrozumieć, dlaczego związałyśmy się z partnerem, który nie ma w sobie ani grama empatii i był kiepskim kochankiem. Dochodzimy do wniosku, że fascynował nas wyłącznie jego wygląd, a ten podupadł w miarę upływu czasu. Partner zaczął okropnie łysieć z tyłu głowy i wygląda mega staro.
Lęk przed bliskością a konflikty w związku
Rozwody w Polsce, podobnie jak rozstania w przypadku związków nieformalnych, często łączy też lęk przed bliskością. Wiele osób pochodzi z dysfunkcyjnych rodzin, co ciężko dostrzec na pierwszy rzut oka. Raz, że nikt się nie przyzna, że rodzice nadużywają alkoholu. Dwa, chłodu emocjonalnego czy narcyzmu ojca często nie widać na pierwszy rzut oka. Trzy, sprawcy przemocy domowej świetnie się maskują i często mają dobrą opinię w lokalnej społeczności. Niestety rodziny dysfunkcyjne ujemnie wpływają na rozwój emocjonalny, przez co rodzi się pozabezpieczny styl przywiązania. Ktoś, kto nie zaznał bliskości lub stał się ofiarą nadużyć, traktuje ją jako potencjalne zagrożenie i przed nią ucieka.
Bycie najlepszą wersją siebie to udawanie
Bardzo często na początku relacji chcemy się pokazać z jak najlepszej strony. Z tego powodu dbamy o wygląd, stajemy się swoją lepszą wersją. Jednak nie można grać 24 h na dobę. W rezultacie w pewnym momencie się rozstajemy, bo mamy dość udawania. Czasem możemy też czuć się zawiedzeni prawdziwym obliczem partnera, którego wcześniej nie znałyśmy. Stwierdzamy, że z kimś takim nie chcemy być.
Przepis na udany związek – dlaczego z niego nie korzystamy?
Czy wiesz, że udany związek powstaje wtedy, gdy opiera się na trosce, współzależności i zaangażowaniu? Niestety ciężko nam się zdobyć na te wartości. Nie każdy chce i potrafi okazywać troskę drugiemu człowiekowi. Nie wyobrażamy sobie także uzależniania swojego życia od drugiego człowieka i jego planów. Nie chce nam się inwestować zbyt wiele w znajomość, skoro wiemy, że ludzie często się dziś rozstają. W rezultacie nasze związki od początku skazane są na niepowodzenie.