bezpieczne zakupy przez internet
Zdjęcie autorstwa Olya Kobruseva z Pexels

Lubisz zakupy online, ale boisz się, że padniesz ofiarą przestępstwa? Wbrew pozorom to może zdarzyć się każdemu, kto… nie zna zasad bezpiecznego kupowania przez Internet. Czytaj dalej i poznaj je wszystkie!

1. Korzystaj z legalnego oprogramowania

Rzadko się o tym mówi, ale bezpieczne zakupy online zaczynają się od bezpiecznego komputera. Musisz mieć pewność, że nie korzystasz z fałszywego oprogramowania (stworzonego np. przez szpiegów chcących poznać twoje dane). Dlatego zawsze kupuj aplikacje z legalnych źródeł. System oczywiście też musi być legalny.  Zadbaj również o regularne aktualizacje.

2. Chroń swój komputer

Komputer z oryginalnym oprogramowaniem nie jest jeszcze niestety bezpieczny. Aby w pełni uchronić się przed szpiegowskimi trickami, trzeba dodatkowo zainstalować program antywirusowy. Sprawdź również, czy zapora w twoim  systemie jest włączona.

3. Kupuj za pośrednictwem swoich urządzeń

Nigdy nie rób zakupów przez Internet na obcym komputerze, ponieważ nie wiesz, czy jest on odpowiednio zabezpieczony. Tyczy się to zwłaszcza kafejek internetowych.

4. Sprawdzaj adres strony

Jednym ze sposobów na wykrycie oszustów jest sprawdzenie adresu strony. Szyfrowane, czyli bezpieczne strony, zaczynają się zawsze od “https”. Ponadto obok adresu powinna widnieć zamknięta kłódka – to symbol świadczący o tym, że sklep jest bezpieczny.

5. Monitoruj opinie o sklepie

Pamiętaj, że czasami najprostsze rzeczy są najskuteczniejsze. Zanim postanowisz zrobić zakupy w nieznanym  ci sklepie, sprawdź więc opinie o nim. Większość oszustów można wytropić właśnie w ten sposób. Jeżeli inni nie polecają danego sklepu, twierdząc, że zostali oszukani, wnioski nasuwają się same. Lepiej nie korzystaj z jego usług!

6. Sprawdzaj wiarygodność sklepu

Czasami coś nam ciągle jakby nie gra w danym sklepie. Wtedy warto sprawdzić jedną z podstawowych rzeczy, jaką jest nawiązanie kontaktu. Kontakt powinien być łatwy i wzbudzający zaufanie. Zwróć uwagę na to, czy możesz wysłać jedynie wiadomość. Jeśli tak, dany sklep jest mało wiarygodny. Każdy oszust może odpisać mailowo, po czasie, z właściwą odpowiedzią. Najwiarygodniejszy jest kontakt telefoniczny. Właściciele powinni podać ci go wręcz na tacy, choćby dzięki zapisowi większą czcionką. Tak dzieje się np. na stronie supermarketu online Bdsklep. Dzięki temu wiesz, że po drugiej stronie słuchawki jest realna osoba, która oferuje swoją pomoc i zależy jej  na usłudze świadczonej klientowi.

7. Chroń swoje dane

Zawsze miej też na uwadze to, komu podajesz dane. Pamiętaj więc, że większość instytucji nie może ciebie o nie poprosić, a już na pewno nie sklep internetowy za pomocą maila. Ten trick to popularne oszustwo.