4 najczęstsze błędy w aranżacji pokoju dla twojego dziecka

Urządzanie pokoju dla dziecka nie jest proste. Jakie są najczęstsze błędy i jak ich uniknąć?

  1. Urządzanie na wymiar

Jedną z najgorszych rzeczy, które można zrobić urządzając pokój dla dziecka, jest zrobienie go pod wymiar – tak, by pasował jedynie do obecnej “wielkości” dziecka. Dzieci rosną niesamowicie szybko i zanim się obejrzymy, nogi będą im wystawać za krawędź łóżka, biurko będzie za małe, a krzesełko za niskie. Pamiętajmy, że pokój dla dziecka urządzamy na lata i nie chcemy co kilka lat kupować zupełnie nowych mebli. Trzylatek równie dobrze wyśpi się w łóżku mającym metr osiemdziesiąt, co w mniejszym, złożonym na wymiar. I nawet jeśli pierwszoklasista nie będzie wykorzystywał całej powierzchni biurka, to za kilka lat będzie wdzięczny, że rodzice wybrali większy mebel.

  1. Nadmierne komplikacje

Dzieciństwo to czas prostoty i radości – i tak powinien być dziecięcy pokój: niezbyt skomplikowany. Dotyczy to zwłaszcza różnych systemów przechowywania, takich jak półki na książki, skrzynie na zabawki, regały, komody i biurka z szufladami. Dziecko powinno być w stanie samemu porządkować swój pokój, wyjmomwać ubrania z szafy i odkładać rzeczy na miejsce – nie jest to jednak możliwe, jeśli system przechowywania rzeczy jest zbyt skomplikowany, by mały człowiek mógł go zrozumieć lub skonstruowany w sposób uniemożliwiający mu korzystanie z niego – choćby umieszczenie zabawek na wysokiej półce, do której malec nie może sam sięgnąć.

  1. Nuda

Dorośli mają zazwyczaj bardziej stonowane gusta niż dzieci i nie czują się źle w pomieszczeniach wykończonych w odcieniach bieli, beżu i brązu. Mocne akcenty kolorystyczne coraz częściej zdobią nowoczesne pomieszczenia, jednak mało kto decyduje się na zupełnie kolorowy czy odważny wystrój, Inaczej jednak ma się sprawa z dziećmi, które cały czas pragną nowych bodźców.  Z myślą o nich zostały zaprojektowane piękne meble marki Inmondo – room to discover, które swoim prostym designem zachęcają, by dodać do nich coś swojego. Kolorowe narzuty, naklejki z ulubionymi bohaterami albo plakaty filmowe – wszystko to może ożywić dziecięcy pokój, by był miejscem pełnym życia i energii, a nie nudy i dorosłości.

  1. Pokój tematyczny dla malucha

Pokój dziecięcy to chyba jedyne pomieszczenie, gdzie naprawdę można zaszaleć i puścić wodze fantazji wybierając barwne dekoracje i szalone motywy przewodnie. Warto jednak pamiętać, że nie sposób przewidzieć, co spodoba się naszemu dziecku, zwłaszcza gdy jest bardzo małe: trzylatek zafascynowany superbohaterami może już za rok woleć piłkarzy, a może przez lata utrzymywać fascynację postaciami z filmów i komiksów. Nie warto więc urządzać całego pokoju zgodnie z aktualnie ulubionym motywem dziecka. Oczywiście należy wziąć pod uwagę jego gusta, jednak lepiej włączyć je w bardziej neutralne lub prostsze do zmiany motywy. Na przykład plakaty czy obrazy – łatwo je zastąpić innymi, gdy dziecku zmienią się gusta. Z tego względu można unikać jaskrawych i wyrazistych kolorów mebli – mogą one jednak ożywiać pokój, nie należy ich więc z góry skreślać.