Święto Niepodległości

Wolność jest wielką wartością, za którą wiele osób musiało walczyć. W niektórych krajach wciąż ludzie trudzą się, by żyć w pełni praw osobistych, godności i wolności. Święto Niepodległości jest dla Polaków szczególne, ponieważ wiele lat Polska była pod zaborami. Każdego roku, 11 listopada świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości.

11 listopada 1918

Niepodległość oznacza niezależność państwa od wpływu innych jednostek politycznych, czyli innych krajów. W przypadku Polski, przed laty nie mogliśmy określać siebie jako niepodległe państwo, w którym jego obywatele mają zagwarantowane wszelkie prawa. Dawniej państwa walczyły o swoją suwerenność. Po wielu latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość. Dokładnie 11 listopada 1918 rok, można było wypowiedzieć słowa o wolności i niepodległości. Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie jak wielką radość i wzruszenie musieli odczuwać ludzie, którzy wtedy świętowali po raz pierwszy w historii kraju to ważne wydarzenie. Dzięki przelanej krwi, walce i determinacji, dziś możemy cieszyć się życiem w wolnym kraju, czcząc pamięć poległych i zasłużonych.

Święto Niepodległości

W Polsce Święto Niepodległości jest świętem narodowym, co oznacza, że dzień 11 listopada jest wolny od nauki i pracy. Każdy z obywateli może godnie uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości. Nasze święto, jest drugim tak ważnym wydarzeniem dotyczącym niepodległości na świecie. Drugie święto tego typu, czyli Dzień Niepodległości, jest obchodzony 4 lipca w Stanach Zjednoczonych Ameryki i upamiętnia uchwalenie Deklaracji niepodległości. Nasz kraj przygotowuje się do obchodów święta. W miastach całego kraju rozwieszane są biało-czerwone flagi. Pod pomnikami żołnierzy i innych zasłużonych zostają złożone kwiaty i zapalone znicze. To tylko niektóre z symboli Święta Niepodległości. Mieszkańcy miast zakładają także kotyliony w barwach narodowych. 11 listopada odbywają się uroczyste nabożeństwa oraz obchody dla mieszkańców i zaproszonych gości. Szczególnym miastem jest Warszawa, gdzie co roku ulicami stolicy odbywa się Marsz niepodległościowy. Pokazy wojska, broni i całego wyposażenia to także nieodłączny element tego dnia. Uroczystym punktem programów obchodów dnia odzyskania niepodległości są koncerty, zarówno te plenerowe jak i w filharmoniach czy domach kultury. Nawet w szkołach przygotowuje się specjalne akademie z tej okazji. Wszystko to świadczy o dużym znaczeniu święta zarówno w historii kraju, jak i sercach Polaków.

Patriotyzm w polskim wydaniu

święto11 listopada to patriotyczne święto, niezwykle ważne dla państwa polskiego. Nie ma więc wątpliwości, dlaczego jest to dzień wolny od pracy. Na obchody Święta Niepodległości, nie tylko te w Warszawie, przychodzą całe rodziny. Starsze pokolenia pokazują młodym, jaką rolę w życiu odgrywa historia i pamięć. W tym szczególnym dniu warto wybrać się na rynek miasta, by uczestniczyć w salwie honorowej żołnierzy, wysłuchać patriotycznych pieśni podczas koncertu czy spróbować wojskowej grochówki i odkryć wnętrze czołgu. Wszelkie polityczne spory nie powinny ingerować w obchody tego święta. W końcu wszyscy jesteśmy Polakami, a odzyskanie niepodległości to nasz sukces i duma.

Katarzyna Antos