zimowanie
Alex Padurariu z Unsplash

Zimowanie to termin, który stał się popularny za sprawą książki Katherine May. Zwraca ona uwagę, że ten etap również odgrywa znaczącą rolę w naszym życiu. Zima to pora roku, za którą nie przepadamy. Większość z nas już od dobrych kilku tygodni wypatruje wiosny. Ta na szczęście zbliża się wielkimi krokami, choć noce bywają jeszcze mroźne. Co daje nam zima? Jak spojrzeć na nią z szerszej perspektywy?

Spis treści:

  1. Zimowanie, czyli czas wytchnienia i odpoczynku
  2. Co daje nam zima? Czas dla bliskich
  3. Zmęczenie i brak energii do działania
  4. Jak nauczyć się odpuszczania?
  5. Zima to czas na książki
  6. Domowe spa w zimowe wieczory
  7. Zima przypomina o przemijaniu
  8. Kiedy zimujemy?

Zimowanie, czyli czas wytchnienia i odpoczynku

Zimowanie to czas, który wiąże się ze spowolnieniem naszych codziennych aktywności. Nie każdemu z nas ten stan odpowiada. Osoby ekstrawertyczne lubią wytyczać sobie nowe cele i uparcie do nich dążyć. Dla nich zima, która wiąże się ze zmęczeniem, obniżeniem sił witalnych i odroczeniem pewnych spraw do wiosny, to czas, który wydaje się jałowy. Warto jednak wykorzystać go na wypoczynek, regenerację i naładowanie życiowych baterii, aby te wystarczyły nam na nadchodzącą wiosnę.

Co daje nam zima? Czas dla bliskich

Niewątpliwie pozwala spędzić więcej czasu z bliskimi. Gdy za oknem panuje mróz, na ogół nie chce nam się wychodzić z domu. Spędzamy sporo czasu pod kocem z kubkiem herbaty i swoimi bliskimi. Wreszcie możemy porozmawiać, pożartować, obejrzeć razem film. Zima to także czas, kiedy częściej umawiamy się na aromatyczną herbatę z przyjaciółką i spędzamy czas na rozmowie w klimatycznej kawiarni.

Zmęczenie i brak energii do działania

Zimowanie to czas, kiedy wiele z nas skarży się na zmęczenie. Dni są krótkie, więc stosunkowo szybko wydziela się melatonina i to w dużych ilościach. W rezultacie stajemy się senni, brakuje nam energii do działania. Wiele osób podkreśla, że jeśli nie zrobi czegoś z samego rana lub wczesnym popołudniem, to wcale nie zrealizuje danej czynności. Dzieje się tak dlatego, że nasz organizm sama domaga się odpoczynku.

Jak nauczyć się odpuszczania?

Co daje nam zima? Uczy nas racjonalnego wydatkowania energii i umiejętności odpuszczania. Gdy dni są krótkie, zazwyczaj dopada nas szybko zmęczenie. Siłą rzeczy nie zdążymy zrealizować wszystkich czynności, zanim zapadnie zmrok. Musimy zatem nauczyć się wyznaczać sobie priorytety. To znacznie ułatwia życie i codzienne funkcjonowanie.

Zima to czas na książki

Zimowanie to nie tylko spowolnienie, które zazwyczaj nie kojarzy nam się z niczym pozytywnym. To także szansa na samorozwój, w te dni mamy więcej czasu na książki, w tym literaturę faktu. Ta z kolei może uświadomić nam pewne mechanizmy, które kierują naszym życiem. Możemy nimi świadomie zarządzać i uczynić swoją codzienność bardziej szczęśliwą.

Domowe spa w zimowe wieczory

Gdy za oknem szybko zapada zmrok, zyskujemy więcej czasu dla siebie. W związku z tym, iż na ogół nie chce nam się wychodzić z domu ani sprzątać mieszkania, możemy przygotować dla siebie domowe spa. To dobra pora, aby wykorzystać balsamy, kremy, peelingi, olejki i maski do włosów. Wreszcie możemy zrobić coś nie tylko dla ducha (czytanie książek), ale też dla ciała (rozbudowana pielęgnacja).

Zima przypomina o przemijaniu

Dlaczego zimowanie kojarzy nam się negatywnie? Przypomina nam bowiem o przemijaniu i kruchości ludzkiego życia. Uświadamiamy się, że co roku jesteśmy coraz starsi. Z drugiej strony zima uczy wdzięczności za życie, z którego możemy korzystać.

Kiedy zimujemy?

Zimowanie to także gorszy okres w naszym życiu, gdy chwilowo nie możemy się rozwijać, coś hamuje nasze plany. Taką rolę odgrywa brak pracy, rozwód, choroba czy macierzyństwo. To trudny czas w naszym życiu, ale musimy go przetrwać, przepracować pewne rzeczy. Dobra wiadomość jest jednak taka, że po zimie zawsze nastaje wiosna. Ta przynosi nowe szanse i zasoby energii.