Po czwarte: praca rąk

Podczas stawiania kijka pięść powinna być zaciśnięta na rączce. Równocześnie, gdy odrywamy drugi kijek od pod podłoża, otwieramy dłoń i puszczamy rączkę (kijek nie wypadnie – trzyma go rękawiczka). Dzięki temu przyspieszamy przepływ krwi i usprawniamy krążenie.

Po piąte: ćwiczenie techniki

Zacznij maszerować bez kijów. Naucz się trzymać wyprostowaną sylwetkę, chodzić z wciągniętym brzuchem, prawidłowo stawiać stopy oraz synchronizować pracę rąk i nóg (naprzemiennie). Następnie weź kije i maszeruj z nimi, luźno zwisającymi po bokach. Kiedy poczujesz, że masz odpowiedni rytm i jesteś gotowa je włączyć, zacznij naprzemiennie, delikatnie odpychać się od podłoża. Myśl o rotacji ramion, pamiętaj o wyprostowanych łokciach. Kij powinien wbijać się w podłoże pod kątem ok. 60 stopni. Jeśli opanujesz te czynności, włóż więcej siły w odpychanie się, przyspiesz kroku i wprowadź pracę rąk (zaciskanie i puszczanie kijka).

Po dokładnym przećwiczeniu tej techniki możesz uznać, że podstawy Nordic Walking są już za Tobą. Teraz wystarczy po prostu maszerować, wcielając ćwiczenia w życie.

M. Witczak