Nie ma takiego magicznego płaszcza, który mógłby równać się ze skórą, która spełnia tak wiele różnych ról – chroni przed wodą, słońcem, jest niczym zbroja… – tak na temat skóry pisał w 1956 roku anatom R.D. Lockhart.

Jednocześnie pozostaje wrażliwa na dotknięcie piórka, na temperaturę i ból, przez sześćdziesiąt lat daje się używać bez zniszczenia i do tego sama potrafi się reperować – dodaje Lockhart i trzeba przyznać, że opis ten świetnie charakteryzuje wszechstronność skóry.

Starzenie się skóry – czyli właściwie co?

Skóra jest wyjątkowa, ale po pewnym czasie zaczyna się starzeć. Starzenie się skóry jest to naturalny proces, który polega na zmniejszaniu biologicznej aktywności komórek organizmu, spowolnieniu różnych procesów regeneracyjnych oraz utracie zdolności adaptacyjnych ustroju.

Proces starzenia jest przyczyną dwóch procesów: środowiskowego i genetycznego. Na starzenie się skóry mają wpływ m.in.: promieniowanie UV, palenie papierosów, skażenie środowiska, źle dobrane produkty pielęgnacyjne, jak również geny czy też niewłaściwe odżywianie i niedobór pewnych witamin.