Lakowanie polega na pokrywaniu szczelin i zagłębień tworzących się na zębach specjalnym uszczelniającym lakiem. Lakierowanie to z kolei powlekanie zębów warstwą silnie stężonego fluoru. Po nałożeniu fluor tworzy na zębach warstwę przezroczystego ochronnego lakieru. Wystarczy wykonywać zabiegi dwa razy do roku, by zabezpieczyć zęby przed próchnicą i mikrouszkodzeniami.

Korekta zgryzu

Zabieg korekty zgryzu jest skierowany do osób, które mają zęby nierównej długości lub ukruszone, a także zbyt duże przerwy pomiędzy nimi, nierówny zgryz oraz ubytki w uzębieniu. Metody korekty zgryzu dobiera się do konkretnego problemu pacjenta.

Wyrównanie i kształt poszczególnych zębów można wymodelować za pomocą materiałów kompozytowych lub licówek. W przypadku skrzywionych, nachodzących na siebie i stłoczonych zębów lepiej jest zastosować aparat ortodontyczny (także u osób dorosłych). W bardzo ciężkich przypadkach korekta zgryzu wymaga leczenia chirurgicznego.

Nie wszystkie zabiegi stomatologii estetycznej są opłacane w ramach ubezpieczenia z NFZ. Niektóre są refundowane tylko częściowo, za inne trzeba płacić z własnej kieszeni.

M. Witczak