Choć wszyscy powtarzają, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, mało kto potrafi powiedzieć, dlaczego tak jest. Na dodatek rzadko kiedy naprawdę jemy porządne i pełnowartościowe śniadanie. Co na tym tracimy?

Królewskie śniadanie czy kolacja?

Stare przysłowie mówi, że powinniśmy jeść królewskie śniadanie, książęcy obiad i żebraczą kolację. Zazwyczaj jednak jemy dokładnie odwrotnie – śniadanie łykamy w locie, byle co albo wcale, obiad jemy późno lub żywimy się niezdrowymi fast-foodami. Za to po całym dniu, głodni i zmęczeni, zjadamy obfitą, “królewską” kolację.

Niestety, to wielki błąd. W starych przysłowiach jest bardzo dużo mądrości. Lekka kolacja na wieczór to idealne danie, by zachować linię. Z kolei śniadanie to podstawowy posiłek, który nie tylko daje energię na cały dzień, ale jest też odpowiedzialny za szereg innych czynników.

Co daje dobre śniadanie?

Nie wolno bać się pożywnego śniadania, ponieważ ludzki organizm czerpie z niego ogromne korzyści. To przede wszystkim paliwo dla naszego intelektu. Nie jedząc śniadania, skazujemy się na myślenie w spowolnionych obrotach. Dodatkowo to zastrzyk energii, który pobudza organizm do działania. Brak pierwszego śniadania sprawia, że nie możemy się obudzić, jesteśmy głodni, spada nasza wydajność i koncentracja.

Poranne jedzenie to także więcej uśmiechu i dobry humor na co dzień. Niejedzenie śniadania powoduje złe samopoczucie, zdenerwowanie i zwiększenie stresu.