Jak działa pietruszka?

Pietruszka ma działanie moczopędne i wiatropędne. Pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, dzięki czemu ułatwia trawienie. Jest zalecana do stosowania przy łagodnych postaciach choroby nerek (zwłaszcza kamicy nerkowej), układu moczowego i przy zaburzeniach trawienia (wzdęcia, ból brzucha).

W medycynie ludowej używano pietruszki do regulacji menstruacji i naturalnego wywoływania krwawień, gdyż olejki eteryczne (apiol, mirystycyna) mają właściwości pobudzające macicę. Należy jednak zachować ostrożność i lepiej skonsultować taką terapię z lekarzem.

Pietruszka nie dla wszystkich

Kobiety nie powinny jej nadużywać, a zupełnie zrezygnować z jej spożywania muszą panie ciężarne. Wszystko ze względu na zawartość toksycznych składników – mirystycyny oraz apiolu, który ma właściwości poronne.

Największe ich stężenie znajduje się w nasionach pietruszki. Długotrwałe picie wywarów z pietruszki może powodować skurcze macicy, bóle, wzmożone miesiączkowania a nawet wywołać niekontrolowane krwawienia. Uważać powinny również osoby z wrzodami żołądka i dwunastnicy oraz z ostrymi chorobami nerek.