Walentynki to najpopularniejsze święto zakochanych na całym świecie. Jaka jest geneza tego wyjątkowego dnia? Co z zakochanymi miał wspólnego ich patron – święty Walenty?

Walentynki obchodzimy zwyczajowo 14-go lutego, gdy wspominamy św. Walentego. Tego dnia zakochani wyznają sobie miłość, wysyłają do siebie listy i kartki z wyznaniami lub obdarowują się podarunkami.

Pogańskie korzenie

Dziś trudno uwierzyć, że Walentynki – święto do gruntu skomercjalizowane – jest uroczystością chrześcijańską. Mimo wszystko jego korzenie sięgają starożytnego Rzymu i pogańskich obrzędów związanych z dniem płodności, obchodzonych właśnie 14-go lutego. Jednym ze zwyczajów były lupercalia, czyli zapisywanie przez niezamężne kobiety swojego imienia i krótkich liścików miłosnych na karteczkach, które z kolei losowali kawalerowie. W ten sposób dobierano pary na czas obrzędów, a czasami na zawsze. Zwyczaj ten przetrwał aż do 496 r., gdy papież Galazjusz zakazał dalszych jego praktyk. Trudno jednak było wykorzenić silną tradycję, dlatego pogańskim praktykom nadano chrześcijańską interpretację i nowego patrona.