schizofrenia

Choroby psychiczne stanowią dla wielu osób trudny temat. Wśród takich schorzeń jest schizofrenia – jak z nią żyć?

Schizofrenia – społeczny problem

Schizofrenia jest chorobą wielowymiarową. Występuje dość często, a jej ofiarą są zarówno kobiety jak i mężczyźni. Najczęściej występującym rodzajem jest schizofrenia paranoidalna. Rozszczepienie osobowości to jedna z jej głównych cech. Choroba jest trudna nie tylko dla jej posiadacza ale dla rodziny i całego otoczenia. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że osoby z naszego środowiska i całego społeczeństwa mogą cierpieć z powodu schizofrenii i jej następstw. Wyśmiewamy ludzi, źle traktując innych, nie przypuszczając, że za ich zachowanie może być odpowiedzialna choroba. Dla nas jest często tylko nazwą, dla nich wyrokiem. Odsuwamy się od problemu, a przecież wśród chorych mogą być nasi mężowie, dzieci, przyjaciele…

Schizofrenia – jak z nią żyć?

zaburzenia-psychiczne

Zaburzenia psychiczne bardzo często wywołują strach. Osoby, które nie mają pojęcia o przebiegu i objawach choroby mogą unikać osób chorych na schizofrenię. Ludzie obawiają się obłędu, niekontrolowanych i dziwnych zachować. Taka postawa jest niewłaściwa, bo przecież każdy człowiek potrzebuje zrozumienia. Odwracające się społeczeństwo, wyklucza osoby chore. Czyniąc to, powoduje pogłębianie się tego problemu. Życie ze schizofrenią nie jest łatwe, ale też nie jest niemożliwe. Choroba często trwa całe życie, choć są przypadki osób, które wygrały z nią walkę. Egzystowanie z osobą chorą wymaga dużej cierpliwości, wytrwałości, spokoju i opanowania. Zachowanie schizofreników bywa irracjonalne. Chwilę mogą być pogodni, a potem zamykają się w sobie, nawet na kilka dni. Mają urojenia, że ktoś ich śledzi, obserwuje, mówi do nich. Żyją w swoim świecie, co wymaga także akceptacji osób zdrowych. Schizofrenia wymaga leczenia, nawet gdy przez krótki okres zdarzają się okresy bez żadnych objawów. Leczenie powinna zorganizować bliska osoba, godna zaufania. Oprócz środków farmakologicznych stosuje się psychoterapię. Warto przekonać do takiej metody schizofrenika. Wsparcie rodziny jest wręcz niezbędne. Chorzy potrzebują bliskości i poczucia bezpieczeństwa. Z bliską osobą przy boku, łatwiej jest żyć i przezwyciężyć nawet najtrudniejszą chorobę.

Schizofrenia jest trudną chorobą. Nie ułatwia kontaktów koleżeńskich, towarzyskich czy rodzinnych. Jednak wiele osób próbuje z nią żyć, wciąż walcząc o lepsze jutro i normalne funkcjonowanie, bez cienia strachu i obawy. Społeczeństwo powinno pomagać a nie dyskryminować ludzi, bez względu na ich stan psychiczny.