Zarzucanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku jest zjawiskiem naturalnym. Czasami jednak zdarza się zbyt często i trwa zbyt długo, doprowadzając do uszkodzeń delikatnego nabłonka przełyku. Mówimy wtedy o chorobie refluksowej przełyku.

Choroba refluksowa przełyku związana jest z patologicznym zarzucaniem treści żołądka do przełyku. Związane jest to z uszkodzeniem nabłonka, uczuciem podrażnienia przełyku i zgagą.

Zgaga jest najczęstszym objawem choroby refluksowej, ale nie jedynym. Istnieje szereg chorób, w których udowodniony został związek z refluksem: astma, refluksowe zapalenie krtani, zespół nadżerek zębowych.

Są też takie, gdzie związek ów jest mocno podejrzewany: refluksowe zapalenie zatok, ucha środkowego, włóknienie płuc. Dlatego, w sytuacji niewyjaśnionej duszności czy długotrwałego kaszlu, warto pomyśleć o chorobie refluksowej.

Istnieje wreszcie grupa chorych bezobjawowych, u których refluks rozpoznaje się na przykład w trakcie endoskopii, uwidaczniając refluksowe zapalenie przełyku.

Przyczyny i objawy refluksu

Przyczyny refluksu są złożone. Najczęściej występuje on u kobiet w ciąży, osób otyłych, zażywających leki kardiologiczne, pulmonologiczne lub rozkurczowe, czasem u cukrzyków.