Przyjaźń sprzed lat
Zdjęcie autorstwa Elias de Carvalho z Pexels

Pandemia pokazała nam, jak ważny jest drugi człowiek i prawdziwa przyjaźń. Jeśli mamy wokół siebie zaufanych przyjaciół mogę poprosić ich o pomoc i ją uzyskać. Nie muszę też nikogo udawać, mogę wprost mówić o swoich obawach i zmartwieniach. Przyjaźń sprzed lat – czy warto do niej wracać?

Spis treści:

  1. Dlaczego przyjaźń sprzed lat wydaje się taka idealna?
  2. Przyjaciel sprzed lat i nostalgia
  3. Dlaczego przyjaźnie się rozpadają?
  4. Jak odnowić kontakt z dawnym przyjacielem?
  5. Jak zaproponować spotkanie po latach?

Dlaczego przyjaźń sprzed lat wydaje się taka idealna?

Przyjaźń sprzed lat często jawi się nam jako dużo szlachetniejsza niż obecne relacje międzyludzkie. Na studiach czy w szkole średniej mogliśmy być sobą, wyrażać otwarcie poglądy i w ten sposób przyciągaliśmy do siebie ludzi myślących podobnie. Nasze relacje były głębokie, bo mieliśmy czas na to, aby je pielęgnować. W dorosłym życiu dużo trudniej nawiązać nam prawdziwą przyjaźń. Wiele znajomości ma powierzchowny charakter. Gdy mamy problem, np. trafiamy na kwarantannę, rozchoruje się nam pies i potrzebujemy transportu do weterynarza, nagle okazuje się, że nie ma nam kto pomóc. Do jednych nie zadzwonimy, bo łączą nas z nimi formalne relacje. Do drugich piszemy, ale otrzymujemy odpowiedź odmowną.

Przyjaciel sprzed lat i nostalgia

Przyjaźń sprzed lat często jawi się nam jako przeciwieństwo powierzchownych relacji opartych wyłącznie na dobrej zabawie.  Tamte relacje były trwalsze, bo miały solidniejsze fundamenty. Wspieraliśmy się w dobrych i złych chwilach. Człowiek miał więcej czasu dla innych, chętniej też spieszył im z pomocą. Nic dziwnego, że przyjaciół sprzed lat wspominamy z nostalgią i czasami chcielibyśmy powrócić do tego, co było.

Dlaczego przyjaźnie się rozpadają?

W pewnym momencie każdy obrał swoją drogę. Jeden pojechał na staż za granicę, drugi przeprowadził się za pracą do innego miasta, trzeci powrócił w rodzinne strony, aby przejąć rodzinny interes. W rezultacie niektóre przyjaźnie rozpadły się w sposób naturalny. Nie doszło tutaj do żadnego konfliktu, który mógłby poróżnić obie strony.

Jak odnowić kontakt z dawnym przyjacielem?

Jeśli czujesz, że przyjaźń sprzed lat była dla ciebie cenna, warto spróbować ją odnowić. W dobie mediów społecznościowych nie jest to wcale takie trudne. Nie należy jednak robić sobie większych nadziei. Czas zmienia ludzi i twój najlepszy przyjaciel ze studiów nie musi być dziś taki sam jak dawniej. Zapewne przeżył swoje wzloty i upadki, które go ukształtowały. Przyjaciel sprzed lat może nie odczuwać potrzeby odnowienia kontaktu i spotkania. Musisz się z tym pogodzić.

Jak zaproponować spotkanie po latach?

Spotkanie po latach najlepiej zaproponować przez telefon, ale możesz już nie mieć aktualnego numeru. W takiej sytuacji pozostaje ci porozmawiać ze wspólnymi znajomymi i zapytać o aktualne dane kontaktowe. Jeśli ich nie uzyskasz, a przyjaciel ma konto na Facebooku czy Instagramie, napisz do niego. Media społecznościowe są tak samo dobre do odnowienia relacji jak każde inne miejsce. Musisz jednak przygotować się na odmowę i nie traktować jej jako odrzucenia. To zupełnie inny człowiek jak dawniej, zapewne ma swoje sprawy i problemy, z którymi musi się zmierzyć. Niewykluczone, że nie ma obecnie czasu na reaktywację przyjaźni sprzed lat, ponieważ jego dziecko czy partner ciężko choruje.  Nie każdy też wspomina dawne czasy tak samo dobrze jak my. Dla kogoś mogła to być mniej znacząca relacja niż dla nas. Musimy się z tym pogodzić.