Przebarwienia na twarzy
Christopher Campbell z Unsplash

Przebarwienia na twarzy często odbierają nam pewność siebie. Sprawiają, że nasze lico nie prezentuje się tak korzystnie, jak byśmy sobie tego życzyły. Na szczęście można im zapobiegać, a jeśli już się pojawiły, skutecznie zwalczać. W naszym artykule podpowiadamy, jak poradzić sobie z przebarwieniami na twarzy.

Spis treści:

  1. Przebarwienia na twarzy a ochrona przeciwsłoneczna
  2. Przebarwienia po trądziku
  3. Przebarwienia skóry a problemy z wątrobą
  4. Opalanie w ciąży – jakie niesie ryzyko?
  5. Poznaj skuteczne sposoby na przebarwienia
  6. Laserowe usuwanie przebarwień

Przebarwienia na twarzy a ochrona przeciwsłoneczna

Czy wiesz, że przebarwienia na twarzy na ogół powstają wskutek zaniedbań w codziennej pielęgnacji? Bardzo wielu Polkom podoba się śniada karnacja Latynosek. Pragną ją odtworzyć poprzez opalanie. Skóra muśnięta słońcem jawi się jako szczególnie atrakcyjna. Niestety opalanie ma też ciemną stronę. Czasem zdajemy sobie sprawę ze zgubnych skutków promieni UV. Kremy z filtrem wydają nam się oczywistością, gdy idziemy na plażę. Nie sięgamy po nie w deszczowe dni oraz wtedy, gdy „tylko” idziemy po zakupy. Niestety promienie UV nawet wtedy nam szkodzą. Te dzielą się na UVA, UVB i UVC. Promienie UVB powodują poparzenie słoneczne, które objawia się pieczeniem i zaczerwienieniem skóry. Jesteśmy na nie narażeni wiosną oraz latem. Natomiast promienie UVA oddziałują na naszą skórę przez cały rok, także w pochmurne i zimowe dni. Przenikają przez szyby mieszkań i samochodów. Na domiar złego działają również w nocy. Wywołują fotostarzenie i przebarwienia na twarzy. W związku z tym po kremy z filtrem należy sięgać przez 365 dni w roku. Powinny one chronić zarówno przed promieniami UVB, jak i UVA. Aby się upewnić, że rzeczywiście tak jest, należy zapoznać się ze szczegółowym opisem produktu.

Przebarwienia po trądziku

Przebarwienia na twarzy często powstają także u osób, które cierpią na trądzik. Niestety wielu ludzi nie potrafi się powstrzymać przed wyciskaniem pryszczy czy zaskórników. Tymczasem te lepiej smarować specjalistycznymi maściami i kremami. Zaskórników czy pryszczy nie wolno wyciskać, ponieważ można w ten sposób doprowadzić do powstania blizn, przebarwień oraz nadkażeń bakteryjnych.

Przebarwienia skóry a problemy z wątrobą

Czasem przebarwienia na twarzy sugerują nam, że mamy do czynienia ze znacznie poważniejszą przypadłością. Problemy z wątrobą manifestują się właśnie nieestetycznymi, brunatnymi lub żółtawymi plamami.  Te są niezwykle trudne do usunięcia. Z drugiej strony widząc je, powinnyśmy wykonać próby wątrobowe, aby wykluczyć ewentualne podłoże zdrowotne.

Opalanie w ciąży – jakie niesie ryzyko?

Opalanie jest zgubne dla naszej skóry, jednak najbardziej szkodzi kobietom w ciąży oraz stosującym doustne środki antykoncepcyjne. W obu przypadkach zaburzenia gospodarki hormonalnej powodują nieestetyczne przebarwienia na twarzy.

Poznaj skuteczne sposoby na przebarwienia

Sposoby na przebarwienia są bardzo złożone. Bardzo dobre rezultaty dają kosmetyki z witaminą C, która delikatnie wybiela drobne plamy. Przy większych przebarwieniach warto sięgnąć po kwasy złuszczające lub retinoidy. Wspomniane substancje czynne uruchamiają odnowę komórkową. Skóra całkowicie się zmienia, przez co wygląda znacznie lepiej.

Laserowe usuwanie przebarwień

Usuwanie przebarwień jest możliwe także w gabinecie specjalisty. Stosuje się wówczas zabiegi laserowe. Te przynoszą dobre rezultaty, jednak wymagają serii powtórzeń. Nie należą jednak do najtańszych rozwiązań, przez co odstraszają część osób. Z drugiej strony, gdy tradycyjne metody zawiodły, to jedyna opcja na pozbycie się przebarwień. Gdy zmiany są głębsze, retinoidy czy kwasy złuszczające dostępne w drogeriach mogą okazać się zbyt słabe.