zalety antykoncepcji hormonalnej
Zdjęcie autorstwa JESHOOTS.com z Pexels

Ludzie zawsze chcieli kontrolować swoją płodność, dlatego w przeszłości kobiety umawiały się ze znachorkami na zakup mieszanek ziołowych zapobiegających niechcianej ciąży. Ich skuteczność pozostawiała sporo do życzenia. Na szczęście w latach 60. ubiegłego wieku pojawiły się tabletki antykoncepcyjne. To właśnie pigułki odmieniły losy wielu kobiet, przywracając im podmiotowość i możliwość decydowania o własnym życiu. W naszym artykule przedstawiamy zalety antykoncepcji hormonalnej.

 

Spis treści:

  1. Dla kogo pigułki jednoskładnikowe?
  2. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe i ich działanie
  3. Tabletki jednofazowe, dwufazowe czy trójfazowe? Jaką formę antykoncepcji hormonalnej wybrać?
  4. Zalety antykoncepcji hormonalnej. Wysoka skuteczność zapobiegania ciąży
  5. Tabletki antykoncepcyjne a trądzik
  6. Pigułki antykoncepcyjne na uregulowanie miesiączki
  7. Antykoncepcja hormonalna sposobem na złagodzenie objawów PMS
  8. Tabletki antykoncepcyjne a endometrioza czy zespół policystycznych jajników
  9. Profilaktyczne działanie pigułek antykoncepcyjnych
  10. Najczęściej spotykane wady tabletek antykoncepcyjnych
  11. Jak szybko uzyskać e-receptę na pigułki antykoncepcyjne?

Dla kogo pigułki jednoskładnikowe?

Na rynku znajdziemy różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych. Z myślą o kobietach, które źle reagują na syntetyczny estrogen w pigułkach, stworzono tabletki jednoskładnikowe. Taka minipigułka swoje działanie opiera wyłącznie na pochodnej progesteronu.  Substancja aktywna działa kilkutorowo, zapobiegając nieplanowanej ciąży. Po pierwsze, hamuje owulację, czyli zapobiega uwalnianiu dojrzałej komórki jajowej do jajowodu. Po drugie, zagęszcza śluz, co utrudnia migrację plemnikom, a tym samym zapłodnienie. Po trzecie, zmienia właściwości endometrium, czyli błony śluzowej macicy. Minipigułki mogą stosować także kobiety karmiące piersią.

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe i ich działanie

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe zawierają zarówno syntetyczną pochodną progesteronu, jak i estrogenów.  Estrogeny hamują wzrost pęcherzyka, z którego miałaby uwolnić się dojrzała komórka jajowa. W rezultacie owulacja nie zachodzi.  Progesteron natomiast zmienia właściwości endometrium oraz zagęszcza śluz szyjkowy, czyniąc go tym samym nieprzyjaznym dla plemników. W rezultacie męskie komórki rozrodcze nie są w stanie dotrzeć do komórki jajowej i doprowadzić do zapłodnienia.

Tabletki jednofazowe, dwufazowe czy trójfazowe? Jaką formę antykoncepcji hormonalnej wybrać?

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe mogą być jednofazowe, dwufazowe lub trójfazowe. Jednofazowe zawierają 21 pigułek o identycznym składzie, po ich zażyciu następuje 7-dniowa przerwa. W tym czasie powinno mieć miejsce krwawienie menstruacyjne.  W przypadku tabletek antykoncepcyjnych dwufazowych mamy 11 pigułek w jednym kolorze i 10 w drugim. Należy je brać wedle ściśle określonych reguł, ponieważ poszczególne tabletki różnią się składem. Tabletki trójfazowe zawierają 10 tabletek w jednym kolorze, 6 w drugim i 5 w trzecim. Każda barwa symbolizuje odmienny skład. Tabletki należy brać zgodnie z zaleceniami producenta.

Zalety antykoncepcji hormonalnej. Wysoka skuteczność zapobiegania ciąży

Antykoncepcja hormonalna charakteryzuje się najwyższą skutecznością. Oczywiście, musimy tutaj pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, tabletki antykoncepcyjne należy brać codziennie o ściśle określonej porze. Pominięcie pigułki obniża działanie antykoncepcyjne. Podobnie działa biegunka oraz wymioty. W przypadku ich wystąpienia zaleca się wdrożenie dodatkowej metody antykoncepcji. Przy postępowaniu zgodnie z zaleceniami producenta skuteczność tabletek antykoncepcyjnych wynosi 99,7%. Zazwyczaj jednak wkrada się czynnik ludzki czy losowy, który osłabia ich działanie.  Zdarza się bowiem, iż podczas infekcji musimy zażywać antybiotyk lub zwalczamy opryszczkę doustnym acyklowirem, co przekłada się na spadek skuteczności. Ta przeciętnie oscyluje wokół 92%, co nie jest złym wynikiem.

Tabletki antykoncepcyjne a trądzik

Kobiety, nawet te, które już dawno mają za sobą okres dojrzewania, skarżą się na zmiany trądzikowe. Te nierzadko mają podłoże hormonalne. Zauważono, że tabletki antykoncepcyjne nie tylko chronią przed nieplanowaną ciążą, ale też poprawiają stan cery. Za ich sprawą gruczoły łojowe wytwarzają mniej sebum, przez co nie obserwuje się przetłuszczania strefy T i zatykania porów.  W rezultacie zmiany trądzikowe ustępują.

Pigułki antykoncepcyjne na uregulowanie miesiączki

Nie wszystkie kobiety mają regularne miesiączki. Zdarza się, iż krwawienie menstruacyjne jest też bardzo obfite, co zwiększa ryzyko anemii i ogólnego osłabienia. Wielu paniom udaje się uregulować cykl menstruacyjny oraz poprawić parametry biochemiczne dzięki antykoncepcji hormonalnej.

Antykoncepcja hormonalna sposobem na złagodzenie objawów PMS

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, miewa różne objawy o odmiennym stopniu nasilenia. Naukowcy wykazali, iż nie jest on fanaberią kobiet, jak twierdzili niektórzy. PMS istnieje naprawdę i może obniżać jakość życia pań przed wystąpieniem menstruacji. U niektórych kobiet obserwuje się ból podbrzusza, tkliwość piersi, zatrzymywanie wody w organizmie, huśtawki nastroju, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, a nawet stany depresyjne. W ich przypadku objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego nierzadko ustępują dzięki antykoncepcji hormonalnej.

Tabletki antykoncepcyjne a endometrioza czy zespół policystycznych jajników

Endometrioza i zespół policystycznych jajników to choroby, o których wciąż wiemy stosunkowo niewiele. Nie opracowano na nie skutecznego leku. W związku z tym wszelkie działania mają jedynie charakter doraźny, skupiają się raczej na zmniejszeniu dokuczliwych objawów. W przypadku ich zdiagnozowania ginekolog często decyduje o przepisaniu tabletek antykoncepcyjnych swojej pacjentce. Te bowiem skutecznie łagodzą wiele uciążliwych dolegliwości, poprawiając komfort życia kobiety.

Profilaktyczne działanie pigułek antykoncepcyjnych

Antykoncepcja hormonalna pełni też funkcję profilaktyczną. Naukowcy wykazali mniejsze ryzyko raka endometrium i jajników u kobiet, które zdecydowały się na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Wspomniane pigułki redukują również ryzyko wystąpienia zapalenia narządów rodnych.

Najczęściej spotykane wady tabletek antykoncepcyjnych

Oczywiście, tabletki antykoncepcyjne, podobnie jak inne metody zapobiegania ciąży, nie są pozbawione wad. Jeśli zostaną źle dobrane, kobieta może skarżyć się na huśtawki nastroju, zatrzymywanie wody w organizmie, nudności czy wymioty. W takiej sytuacji tabletki należy zamienić na inne. Trzeba również pamiętać o tym, iż nie jest to najlepsza metoda zapobiegania ciąży dla pań zabieganych, ponieważ pigułki antykoncepcyjne wymagają codziennego przyjmowania o stałej porze. Ponadto stanowią obciążenie dla wątroby, dlatego też niewydolność tego narządu stanowi poważne przeciwwskazanie. W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się plastry antykoncepcyjne.  Antykoncepcja hormonalna zwiększa także ryzyko zakrzepów. Nie może być też stosowana u kobiet, które chorowały na raka piersi lub narządów rozrodczych. Także stwierdzenie tego typu przypadków w najbliższej rodzinie pacjentki stanowi istotne przeciwwskazanie.

Jak szybko uzyskać e-receptę na pigułki antykoncepcyjne?

E-recepta na tabletki antykoncepcyjne jest dziś na wyciągnięcie ręki. Bardzo często zapominamy o tym, aby w porę zapewnić sobie dostęp do kolejnego opakowania pigułek. Nie sprzyja temu współczesny styl życia, w którym kluczową rolę odgrywa nieustanny pośpiech. Na szczęście e-recepta na pigułki antykoncepcyjne jest dziś na wyciągnięcie ręki dzięki rozwojowi telemedycyny. Dziś wystarczy tylko umówić się na poradę lekarską online, a na koniec podać specjaliście numer PESEL, aby wystawił on receptę elektroniczną. W celu jej zrealizowania, należy podać w aptece numer PESEL wraz z czterocyfrowym kodem recepty.