Osteoporoza stanowi ogromne wyzwanie dla medycyny. W przypadku tej choroby mamy do czynienia z postępującym ubytkiem masy kostnej. Wspomniana przypadłość rozwija się latami, nie dając żadnych objawów.

Zrzeszotnienie kości stanowi poważne wyzwanie dla medycyny XXI wieku. Złamania, które towarzyszą temu schorzeniu, wymagają długotrwałej i kosztownej rehabilitacji. W związku z tym, iż osteoporoza stanowi ogromne obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej, należy dołożyć wszelkich starań, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby.

Osteoporoza – profilaktyka

Ustalenie przyczyny schorzenia ogrywa niezwykle istotną rolę w opracowywaniu działań profilaktycznych. Naukowcy udowodnili, iż dieta bogata w wapń i witaminę D oraz aktywny tryb życia znacznie ograniczają ryzyko wystąpienia osteoporozy. Warto jednak poznać inne czynniki, które mogą przyczynić się do rozwoju zrzeszotnienia kości.

Zgubne skutki palenia papierosów

Palenie tytoniu wpływa negatywnie na szkielet. Naukowcy zauważyli, iż istnieje zależność między uzależnienie od papierosów a częstością złamań kości. Osoby, które puszczają dymek, częściej zmagają się z osteoporozą, ponieważ zawiera on substancje zmniejszające aktywność osteoblastów (komórek kościotwórczych).

Osteoporoza a kadm

W liściach tytoniu odkładają się metale ciężkie, które występują w glebie, wodzie i powietrzu. Wśród nich kluczową rolę odgrywa kadm, który zaburza gospodarką wapniową. Kobiety, które palą papierosy, są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia osteoporozy niż mężczyźni. W ich przypadku substancje smoliste i metale ciężkie wpływają na metabolizm estrogenów. Te hormony płciowe odpowiadają za odkładanie wapnia w kościach. Niedobór aktywnych form estrogenów prowadzi do obniżenia gęstości szkieletu i groźnych złamań.