Znaczenie aktywności fizycznej

Siedzący tryb życia sprzyja osteoporozie. Osoby, które aktywnie wypoczywają, wzmacniają masę mięśniową i tym samym stwarzają podporę dla słabych kości. Specjaliści szczególnie polecają pływanie. Relaks na basenie wpływa korzystnie na mięśnie i stawy. Osoby do 60. roku życia mogą uprawiać dowolną dyscyplinę sportu pod warunkiem, że nie stwierdzono u nich przeciwwskazań. W celu wzmocnienia układu ruchu nie musimy inwestować w karnet na siłownię. Wystarczy, że będziemy regularnie biegać, jeździć na rowerze czy spacerować.

Osteoporoza – leczenie

Osoby, które zmagają się z osteoporozą, mogą poddać się leczeniu. Standardowo specjaliści przepisują leki, które działają dwukierunkowo. Z jednej strony pobudzają aktywność osteoblastów (komórki kościotwórcze), z drugiej hamują osteoklasty (komórki kościogubne).

 

Preparaty bogate w wapń

Każdy, kto boryka się z osteoporozą, powinien przyjmować preparaty bogate w wapń. Niedobór tego pierwiastka prowadzi do resorpcji kości i tym samym osłabia ich wytrzymałość mechaniczną. W procesie odwapniania niezwykle istotną rolę odgrywa parathormon. Gdy w organizmie brakuje tego cennego pierwiastka, hormon pobiera go z kości.

Hormonalna terapia zastępcza

Panie w okresie okołomenopauzalnym, które pragną ustrzec się przed osteoporozą, mogą rozpocząć hormonalną terapię zastępczą. Zażywając tego typu preparaty, uzupełniamy niedobór estrogenów i tym samym zwiększamy odkładanie wapnia w kościach. Niestety, nie wszystkie kobiety mogą stosować HTZ. Wśród przeciwwskazań wymienia się krwawienie z dróg rodnych o nieznanej przyczynie, nowotwory sutka i macicy.

W związku z tym, iż zrzeszotnienie kości jest niezwykle groźną chorobą, warto podjąć działania ograniczające ryzyko wystąpienia tej choroby. Osteoporoza rozwija się bezobjawowo, toteż należy systematycznie wykonywać densytometrię, czyli badanie określające gęstość kośćca.