Jakie są rodzaje chirurgicznego zmniejszenia żołądka?

Istnieje wiele typów operacji zmniejszających żołądek i nie istnieje jeden najskuteczniejszy sposób chirurgicznego leczenia otyłości. Zarówno rodzaj jak i metoda operacji (laparoskopowa lub chirurgiczna) są dobierane bezpośrednio do potrzeb i sytuacji każdego pacjenta. Najczęściej stosuje się tzw. opaskę regulowaną, którą zakłada się na żołądek dzieląc go na dwie części różnej wielkości.

Dzięki temu pacjent ma uczucie szybkiego zapełnienia żołądka i nie odczuwa głodu. Zaletą metody jest jej prostota oraz możliwość usunięcia opaski bez ingerencji w narząd wewnętrzny. Wadą jest możliwość przytycia po zdjęciu opaski. Drugą popularną metodą jest mankietowa resekcja żołądka, czyli wycięcie jego części. Dzięki temu pojemność żołądka może się zmniejszyć nawet o 90%, a pokarm nie zalega w nim, tylko przechodzi dalej. Zabieg jest trwały i choć brzmi poważnie – ma mało powikłań.

Warto pamiętać, że nawet wycięcie żołądka nie pomoże, jeśli pacjent nie przestawi się na nowy tryb życia i nie zacznie o siebie dbać. Mniejszy żołądek po jakimś czasie znowu się rozciągnie i pacjent zacznie przybierać na wadze. Wówczas wymagana jest kolejna operacja zmniejszająca. Po operacji trzeba koniecznie przejść na dietę, a przynajmniej mniej jeść oraz zacząć uprawiać aktywność fizyczną.

Operacyjne zmniejszenie żołądka to poważny zabieg, który ratuje zdrowie i życie otyłych osób.

M. Witczak