Nietrzymanie moczu to problem wstydliwy, choć w różnym stopniu dotyka większości kobiet. Ponieważ nie mówi się o nim otwarcie, narosło wokół niego wiele mitów. Jak to jest naprawdę z NTM? Zapraszamy po rzetelne informacje.

Nietrzymanie moczu dotyka głównie kobiet: FAKT

Niestety, kobiety są bardziej narażone na NTM – szacuje się, że 1 na 4 kobiety w różnym okresie życia cierpi na to schorzenie, a są to dane zaniżone i najprawdopodobniej odsetek jest jeszcze większy. Wynika to zarówno ze specyfiki budowy kobiecego ciała, która sprzyja infekcjom, jak i z wrażliwości kobiecych narządów na zmiany hormonalne (ciąża, poród, połóg, menopauza).

NTM to problem tylko ludzi starszych: MIT

Nietrzymanie moczu co prawda statystycznie występuje częściej u osób w podeszłym wieku, jednak może przytrafić się zarówno osobie dojrzałej, jak i młodej. Przyczyną NTM może być infekcja dróg moczowych, ciąża, poród, uszkodzenie pęcherza, nadwaga, osłabienie mięśni dna miednicy, udar, cukrzyca, choroby neurologiczne, a nawet przyjmowanie niektórych leków. Menopauza, która jest ściśle związana z wiekiem, jest tylko jedną z bardzo wielu przyczyn wywołujących NTM.

Ponad 40% kobiet decyduje się na pierwszą wizytę u lekarza decyduje się po 5 latach trwania choroby: FAKT

Niestety, NTM to przypadłość ciągle uważana za tabu i powód do wstydu. Ponadto wiele kobiet lekceważy początkowe objawy, licząc na to, że ustąpią samoistnie. Do lekarza zgłaszają się dopiero wtedy, gdy choroba staje się uciążliwa, albo przy okazji innego schorzenia. Część z nich do momentu rozmowy z lekarzem nie wie, że epizody nietrzymania moczu czy uczucie nagłego parcia na pęcherz są oznaką głębszego problemu.