nasiona

Nasiona mają niewielki rozmiar, ale za to ich działanie może nas pozytywnie zaskoczyć. Warto zadbać, aby nasiona były obecne w naszej codziennej diecie.

Nasiona w diecie

Drzewo czy inna roślina wyrasta z nasiona. To ono jest początkiem nowego życia. Wbrew pozorom nieznaczące ziarenko może zapewnić źródło schronienia, tlenu czy pożywienia. Wiele nasion nadaje się do jedzenia, więc można wprowadzić je do codziennej diety. Zawierają składniki odżywcze i sole i kwasy, które wykazują zdrowotne działanie. Z powodzeniem wykorzystamy je w domowej kuchni. Które nasiona warto jeść?

Słonecznik

Łuskanie słonecznika jest jak uzależnienie, nie wiesz kiedy przestać. Ten nawyk należy jednak do tych zdrowych, ponieważ  słonecznik zawiera selen i kwas foliowy. W słoneczniku znajdziemy również magnez, który wzmacnia mięśnie oraz fosfor i wapń, nieusprawniający kości i zęby. Nasiona wspomagają układ krążenia, nerwowy i trawienny. Możemy łuskać je do woli. Ziarna słonecznika sprawdzą się jako dodatek do owsianki, jogurtu naturalnego czy sałatki. Samodzielnie smakują równie dobrze, więc nic nie stoi na przeszkodzie aby rezygnować z tak cennych nasion.

Siemię lniane

Chyba każda kobieta słyszała o właściwościach siemienia lnianego, szczególnie, że w dużej mierze dotyczą urody. Nasiona lnu zawierają witaminę E, która jest odpowiedzialna za piękny wygląd skóry, włosów i paznokci. Oprócz wyglądu, siemię lniane pomaga na problemy układu pokarmowe. Błonnik reguluje pracę jelit. Siemię jest także źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i lignanów, czyli przeciwutleniaczy które działają antynowotworowo. Siemię lniane można spożywać w postaci kisielu lub całkowicie na surowo. Napar z siemienia lnianego będzie alternatywną formą podania dla osób, które nie lubią nasion.

Czarnuszka

nasiona słonecznika

Czarne nasiona przypominają kminek. Mają ostry i wyrazisty smak, więc doskonale uzupełniają sałatki, marynaty i sosy. Czarnuszką możemy przyprawić również kanapki. Jej działanie ma szerokie spektrum. Nasiona sprawdzają się jako ochrona przed nowotworami, środek na alergię, astmę czy różnego rodzaju wirusy. Olej z czarnuszki jest równie cenny. Wprowadzenie jej do diety pomoże poprawić wygląd włosów i skóry. Powinni ją jeść chorzy na anemię. Czarnuszka korzystnie wpłynie na pracę całego organizmu.

Czarnuszka, słonecznik czy siemienia lnianego to naturalne produkty, które warto wprowadzić do codziennej diety. Spożywając drogocenne ziarna zadbamy nie tylko o swój wygląd ale zdrowie. Taki dodatek wzbogaci nasze potrawy o nowy smak i pozwoli na eksperymenty kulinarne.

Katarzyna Antos