Minimalizm w pielęgnacji twarzy
Zdjęcie autorstwa EKATERINA BOLOVTSOVA z Pexels

Pielęgnacja twarzy ma ogromny wpływ na jej wygląd. Dobrze dobrane kosmetyki skutecznie oczyszczają skórę z sebum i makijażu, jednocześnie jej nie wysuszają ani nie podrażniają. Niestety, pod wpływem mody na koreańską pielęgnację twarzy, często nadużywamy różnego rodzaju specyfików. Tymczasem taka praktyka nie jest dobra dla naszej cery. Koreanki mają bowiem grubszą skórę niż Polki. Minimalizm w pielęgnacji twarzy potrafi zdziałać wiele dobrego. Dlaczego jest dobry?

Spis treści:

  1. Dlaczego potrzebny jest nam minimalizm w pielęgnacji twarzy?
  2. Oczyszczanie twarzy
  3. Tonizacja skóry
  4. Nawilżanie cery – podstawą dobry krem do twarzy

Dlaczego potrzebny jest nam minimalizm w pielęgnacji twarzy?

Półki w drogeriach aż uginają się pod ciężarem różnego rodzaju kosmetyków. Chętnie sięgamy po preparaty o działaniu anti-aging, rozświetlającym etc. Równolegle testujemy kilka różnych produktów. Niestety, efekt nie zawsze jest taki, jak byśmy sobie tego życzyły. Zbyt rozbudowana pielęgnacja twarzy prowadzi do podrażnienia skóry, zapchania porów oraz zachwiania równowagi mikrobiologicznej. Pamiętajmy o tym, że konserwanty z kosmetyków nie tylko chronią krem przed zepsuciem wskutek nadkażenia bakteryjnego czy grzybiczego, ale też zabijają dobre bakterie, które naturalnie zasiedlają naszą skórę. W rezultacie pozbawiamy się naturalnej bariery ochronnej i częściej borykamy z trądzikiem. Ze względu na powyższe problemy warto postawić na minimalizm w pielęgnacji twarzy.

Oczyszczanie twarzy

Kluczową rolę w codziennej pielęgnacji twarzy odgrywa oczyszczanie. Do tego zabiegu warto wykorzystać naturalny olejek do demakijażu. Ten doskonale rozpuści wszelkie zanieczyszczenia oraz wodoodporne kosmetyki do makijażu. Jest to możliwe dzięki jego tłustej konsystencji. Pamiętajmy o tym, że podobne rozpuszcza się w podobnym, zatem nasze sebum doskonale rozpuszcza się w olejku. Ponadto tego typu produkty nie podrażniają naszej cery, nie przyczyniają się też do jej wysuszenia. Ba, mało tego, naturalny olejek do demakijażu wręcz może nawilżyć i ujędrnić skórę twarzy. Zwróćmy jednak uwagę na to, aby miał naturalny skład. Olejki do demakijażu na bazie parafiny mogą zatykać ujścia gruczołów łojowych, przyczyniając się do powstawania pryszczy.

oczyszczanie twarzy

Zdjęcie autorstwa EKATERINA BOLOVTSOVA z Pexels

Tonizacja skóry

Po oczyszczaniu twarzy należy przystąpić do przywrócenia jej optymalnego, lekko kwaśnego odczynu, który w naturalny sposób chroni naszą skórę przed namnażeniem potencjalnych patogenów, w tym bakterii z gatunku Propionibacterium acne, które mogą wywoływać trądzik. To zadanie zrealizujemy, sięgając po tonik. Pamiętajmy jednak o tym, aby latem sięgać po tonik wolny od kwasów. Te wprawdzie potrafią spektakularnie poprawić kondycję naszej cery, ale w kontakcie ze słońcem mogą doprowadzić do reakcji fototoksycznej, podrażnienia skóry i powstania na niej nieestetycznych przebarwień.

Tonizacja skóry

Zdjęcie autorstwa EKATERINA BOLOVTSOVA z Pexels

Nawilżanie cery – podstawą dobry krem do twarzy

Minimalizm w pielęgnacji twarzy zakłada, że na koniec rytuału, jako krok trzeci, wklepujemy w lico krem nawilżający. W ten sposób zapewniamy cerze jędrność i brak suchych skórek, które prezentują się bardzo nieestetycznie pod makijażem. Ponadto stosowanie kremu nawilżającego to najlepsza profilaktyka przeciwzmarszczkowa. W przypadku kosmetyku na dzień, ważne, aby zawierał on filtry przeciwsłoneczne i chronił naszą skórę przed zgubnym skutkiem działania promieni UV.