lamblioza

Istnieją różne pasożyty, które tylko czekają, żeby zaatakować nasz organizm. Lamblioza to groźna choroba pasożytnicza, której charakterystykę zdecydowanie warto poznać.

Lamblie czyli pasożyty

Pasożyty to organizmy, które żyją kosztem żywiciela, nawet kosztem przeżycia danego organizmu. Bywają trudne do wykrycia. Jednymi z pasożytów, groźnych dla człowieka są lamblie. Ich źródłem przeżycia są uboczne produkty organizmu. Lamblie mogą żywić się także krwią lub niezbędnym pożywieniem, co prowadzi do poważnych powikłań zdrowotnych. Na początku zwykle atakują układ pokarmowy, ale skutki ich działania odczuwane są w całym organizmie ludzkim.

Lamblioza – groźna choroba pasożytnicza

Lamblioza to groźna choroba pasożytnicza. Lamblie atakują jelito cienkie i wątrobę. Duża ilość zakażonych osób nie odczuwa żadnych niepokojących objawów choroby, zwyczajnie ignorując problem. Do zakażenia dochodzi przez połknięcie cyst. Pasożyty znajdują się na ogół w wodzie skażonej kałem chorych osobników, czyli w strumieniach, studniach. Zarazić można się także poprzez kontakt z osobą zakażoną, dlatego choroba ta nosi miano choroby brudnych rąk. Wystarczą nieumyte warzywa czy owoce, które zostały podlane brudną wodą. Diagnostyka nie jest łatwa, ponieważ objawy są podobne do wielu innych schorzeń. Typowe z nich to wymioty, biegunka czy bóle brzucha. chorobaBadania na obecność lamblii zleca się, gdy objawy długo się utrzymują a leki nie pomagają. Dodatkowym utrudnieniem przy rozpoznaniu pasożytniczej choroby jest okresowość występowania cyst w kale. Dlatego przy podejrzeniu choroby zleca się kilkakrotne powtórzenie badań. Lamblioza prowadzi nie tylko do problemów pokarmowych ale także do poważnych objawów takich jak ogólne wyczerpanie, żółtaczka, hipotonia, zwolnienie rozwoju u dzieci. Osoby chore mogą czuć się rozdrażnione, apatyczne i ciągle zmęczone. Skutki lambliozy bywają bardzo niebezpieczne szczególnie dla dzieci. Niestety w szkołach czy przedszkolach bardzo często obserwuje się zachorowania na tę pasożytniczą chorobę, która stanowi coraz większy problem. Leczenie jest długotrwałe i nie zawsze skuteczne za pierwszym razem. Istnieje duże ryzyko, że objawy powrócą, co oznacza, że nie pozbyto się lamblii z organizmu. W takiej sytuacji lekarz zleca kolejne badania i konieczną terapię leczniczą.

Katarzyna Antos