Kariera czy dziecko
Alex Pasarelu z Unsplash

Przed pytaniem: kariera czy dziecko?, staje wiele kobiet. Często nie umiemy udzielić na nie odpowiedzi. Z jednej strony lubimy swoją pracę i ta zapewnia nam satysfakcję. Z drugiej chciałybyśmy założyć rodzinę, bo czujemy, że to dobry czas. Najłatwiej podjąć decyzję kobietom, które mają jasne preferencje w tym zakresie. Po przyjściu młodego na człowieka na świat znowu pojawia się pytanie: kariera czy dziecko?.  Dzieje się tak pod koniec urlopu macierzyńskiego.

Spis treści:

  1. Czy powrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?
  2. Dlaczego łączenie pracy zawodowej z wychowywaniem dziecka jest tak trudne?
  3. Wystarczająco dobra mama i pracownica
  4. Wyrzuty sumienia związane z powrotem do pracy
  5. Kariera czy dziecko? Żyj tak, jak czujesz
  6. Dlaczego praca zawodowa jest potrzebna kobietom?

Czy powrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?

Urlop macierzyński trwa w Polsce maksymalnie 12 miesięcy. Wiele kobiet chętnie wykorzystuje jego pełny wymiar. Niektóre wracają szybciej do pracy zawodowej, ponieważ mają lepszą pensję od męża i ich wypłata stanowi podstawę domowego budżetu.  Niemniej nigdy odpowiedź na pytanie: kariera czy dziecko?, nie jest prosta. Jedne panie stawiają na karierę, drugie na dziecko, jednak najczęściej staramy się pogodzić obie role.

Dlaczego łączenie pracy zawodowej z wychowywaniem dziecka jest tak trudne?

Łączenie pracy z macierzyństwem stanowi spore wyzwanie. Niestety od kobiet często oczekuje się więcej niż od mężczyzn. Mamy być perfekcyjnymi matkami i świetnymi pracownicami. Na dodatek dla dobra rodziny powinnyśmy codziennie przygotowywać ciepły obiad i mieć posprzątane mieszkanie. Często zakładamy, że da się to wszystko zrobić, dobrze zarządzając czasem. Prawda jest jednak taka, iż multitasking stanowi pułapkę, w którą często wpadamy. Nie da się być idealną w każdej dziedzinie życia. Nie powinnyśmy zatem porównywać się z innymi kobietami, które mają zawsze perfekcyjnie wysprzątane mieszkanie czy dwudaniowy obiad z deserem. Zawsze bowiem trzeba z czegoś zrezygnować lub chociaż odpuścić sobie doskonałe wykonanie. Musimy nauczyć się wyznaczać priorytety. To je realizujemy w pierwszej kolejności, pozostałym dziedzinom życia poświęcając mniej uwagi i mniej od siebie wymagając.

Wystarczająco dobra mama i pracownica

Wystarczająco dobra mama i pracownica – oto idealny przepis na łączenie pracy zawodowej z wychowywaniem dziecka. Tak naprawdę nie musimy we wszystkim wypadać perfekcyjnie. Wystarczy, że będziemy dostrzegać potrzeby dziecka i reagować na nie na bieżąco. Czasem możemy coś przeoczyć, to się zdarza, ale gdy to zauważymy, zawsze możemy to nadrobić. Na szczęście dziecko pozytywnie reaguje, gdy mama do niego powraca z rozwiązaniem problemu.  Musimy też dostrzec, że praca jest dla nas ważna. Nie rezygnujmy z niej zatem z obawy, że zostaniemy odebrane przez otoczenie jako wyrodne matki, bo wróciłyśmy do biura, a malucha oddałyśmy do żłobka.  Wystarczająco dobra pracownica stara się skrupulatnie wykonywać powierzone jej obowiązki, ale ma prawo do zmęczenia czy problemów z koncentracją. Przy wychowywaniu dziecka to się zdarza.

Wyrzuty sumienia związane z powrotem do pracy

Kariera czy dziecko? To nie tylko pytanie, ale też sytuacja, w której każda decyzja może rodzić wyrzuty sumienia. Jeśli zostaniesz z dzieckiem w domu, dowiesz się, że brakuje ci ambicji i żyjesz za kasę męża. Zbyt duża przerwa w zawodzie może utrudnić ci powrót na rynek pracy. Natomiast wysłanie dziecka do żłobka często spotyka się z negatywną reakcją otoczenia. Krewni często podkreślają, że maluszek potrzebuje mamy, a nie opiekunki. Niektórzy zarzucają młodej mamie, że przez jej karierę dziecko często choruje. Należy uodpornić się na takie komentarze. Każda z nas ma prawo wybrać własną drogę.

Kariera czy dziecko? Żyj tak, jak czujesz

Nie istnieją idealne rozwiązania, które sprawdzą się u wszystkich. Każda z nas powinna żyć tak, jak czuje. Realizować swoje potrzeby, a nie spełniać oczekiwania otoczenia. Musisz postarać się zbliżyć do optimum. Być wystarczająco dobrą mamą i pracownicą. Wbrew pozorom dziecko wyczuwa, kiedy jego mama jest sfrustrowana opieką nad nim, bo wolałaby powrócić do biura. To nie wpływa korzystnie na jego rozwój. Pamiętaj, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko.

Dlaczego praca zawodowa jest potrzebna kobietom?

Ponadto praca zawodowa stanowi ważny aspekt naszego życia. Pozwala uzyskać nie tylko środki finansowe na życie, ale też zapewnia nam kontakt z innymi ludźmi oraz dostarcza satysfakcji. Pamiętaj o tym, że jeśli nie poczujesz się w pełni zrealizowana, nie wychowasz szczęśliwego dziecka.