Lekarze zgodnie twierdzą, że śmiech to zdrowie, wzmacnia naszą odporność i pozwala rozładować napięcie. Zalety tej naturalnej, ludzkiej reakcji dostrzegli jogini. Czy można połączyć ćwiczenia oddechowe z gromkim śmiechem?

Przyzwyczailiśmy się, wybuch śmiechu poprzedza zabawna historia, żart lub zasłyszana, cięta riposta. W 1995 roku pewien lekarz pochodzący z Indii postanowił sprawdzić, czy można poprawić sobie humor bez stymulacji zewnętrznej. Początkowo Kataria zebrał ludzi w jednym z bombajskich klubów i zachęcił ich do opowiadania dowcipów. W związku z tym, iż każdy człowiek ma inne poczucie humoru, żarty nie zawsze spotykały się ze zrozumieniem. Nie brakowało też osób, które rasizm i seksizm uznały za zabawne. W związku z tym, iż eksperyment nie przyniósł pożądanych rezultatów, doktor postanowił go zmodyfikować.

Narodziny jogi śmiechu

Nazajutrz Kataria zaprosił te same osoby do ćwiczeń. Inspiracją stał się artykuł naukowy, którego autor zauważył, że organizm nie odróżnia śmiechu spontanicznego od świadomego. Doktor przedstawił ochotnikom zestaw prostych ćwiczeń, które pozwalają wybuchnąć bezwarunkowym śmiechem. Wcielając w życie wskazówki Katarii, można rozwinąć poczucie humoru i nauczyć się dostrzegać zabawne sytuacje, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi.

Joga śmiechu otwiera przed nami wiele możliwości. Ta praktyka, która przywędrowała do nas z Indii, łączy w sobie ćwiczenia wywołujące śmiech z oddechowymi. Sesje jogi śmiechu odbywają się w większym gronie. Uczestnicy utrzymują kontakt wzrokowy, by po chwili wybuchnąć gromkim śmiechem. Ta nietypowa forma jogi nie tylko poprawia nasze samopoczucie, ale też pozwala nawiązać nowe relacje międzyludzkie.

Ćwiczenia grupowe

W związku z tym, iż samodzielne praktykowanie jogi śmiechu nastręcza sporo trudności, spotkania odbywają się pod okiem dyplomowanych coachów. Szacuje się, że w Polsce 11 osób posiada stosowne uprawienia. Na świecie funkcjonuje kilka tysięcy grup, każda z nich spędza wolny czas na dobrej zabawie i poszukiwaniu radości życia. Nie każdy wie, iż od 14 lat obchodzimy Światowy Dzień Śmiechu, przypada on w pierwszą niedzielę maja.

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie jogą śmiechu, ta nietypowa forma ćwiczeń wpływa korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Szacuje się, że 80% osób uprawiających jogę śmiechu stanowią kobiety. Panie mają do siebie dystans, potrafią żartować z mankamentów urody i niecodziennych sytuacji, w których uczestniczyły. Panowie uwagi na swój temat traktują poważniej, jednocześnie obawiają się kompromitacji podczas zajęć jogi.