Uderzenia gorąca uprzykrzają życie kobietom w wieku okołomenopauzalnym. Pojawiają się znienacka i sprawiają, że twarz zalewa się rumieńcem. W jaki sposób można złagodzić uderzenia gorąca?

Szacuje się, że z uderzeniami gorąca zmaga się 80% kobiet w wieku menopauzalnym. U niektórych pań te dokuczliwe dolegliwości pojawiają się także w okresie poprzedzającym przekwitanie. Uderzeń gorąca nie należy lekceważyć. Zdarza się, iż towarzyszą nam przez 10 lat od wystąpienia ostatniej miesiączki. W związku z tym, iż uderzenia gorąca znacząco obniżają komfort życia, warto przyjrzeć się metodom, które łagodzą uciążliwe objawy menopauzy.

Indywidualny charakter uderzeń gorąca

Fale gorąca, które zalewają nasze ciało, różnią się intensywnością i częstością występowania. U niektórych pań pojawiają się dwa razy w ciągu dnia i trwają zaledwie kilkanaście sekund. Z kolei inne kobiety skarżą się na uderzenia gorąca, które ustępują po kwadransie.

Rumieńce wprawiające w zakłopotanie

Panie, które borykają się z uderzeniami gorąca, często odczuwają wstyd i zażenowanie. Na ich twarzy, szyi i dekolcie pojawiają się rumieńce, które przebijają spod makijażu. Zaczerwienienie ustępuje, gdy temperatura ciała ulega obniżeniu w wyniku wydzielania potu. Mokre plamy pod pachami wprawiają kobiety w zakłopotanie. Na szczęście można ich uniknąć, stosując sprawdzone antyperspiranty. W przypadku nasilonych problemów z potliwością warto przyjrzeć się blokerom.

Dolegliwości towarzyszące uderzeniom gorąca

Napady gorąca nierzadko dezorganizują życie. Tej uciążliwej przypadłości często towarzyszą dreszcze, kołatanie serca, rozkojarzenie, bezsenność i stany depresyjne. Fale gorąca często przyczyniają się do ogólnego rozdrażnienia, które odbija się niekorzystnie na relacjach z najbliższymi.