Jak rozpoznać ból trzustki
Grafika dostarczona przez partnera

Trzustka jest niezwykle ważnym narządem w organizmie człowieka. Pełni dwie zasadnicze funkcje. Po pierwsze, jest odpowiedzialna za wytwarzanie i dostarczanie do jelita cienkiego enzymów trawiennych. Po drugie, wytwarza hormony, które regulują poziom glukozy we krwi – insulinę i glukagon. 

Jak boli trzustka?

Objawy bólu trzustki to, przede wszystkim, ból w nadbrzuszu, a konkretnie w lewym górnym kwadrancie brzucha. Często pojawiają się problemy ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty, wzdęcia lub zaparcia. Nieswoistym symptomem kłopotów z trzustką może być ból pleców oraz świąd skóry

Przyczyny bólu trzustki

Ból trzustki może być sygnałem wielu chorób. Wszystko zależy od jego nasilenia, czasu trwania oraz objawów towarzyszących. Najczęstsze przyczyny bólu trzustki:

  • Ostre zapalenie trzustki – ból jest bardzo silny i pojawia się nagle. Zapalenie jest najczęściej spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu. Bólowi towarzyszą nudności i wymioty, przyspieszone bicie serca, silne pragnienie oraz gorączka. Stan chorego wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej oraz wdrożenia leczenia. 
  • Przewlekłe zapalenie trzustki – podstępna i nieuleczalna choroba, która może rozwijać się latami. Przeważnie przebiega bezobjawowo. To, co jest charakterystyczne dla przewlekłego zapalenia, to nawracające bóle w nadbrzuszu. Towarzyszą im wzdęcia, biegunki, stopniowa utrata masy ciała oraz świąd skóry. 
  • Torbiele trzustki – to niewielkie zbiorniki wypełnione cieczą. Najczęściej nie dają żadnych objawów. Ból pojawia się dopiero wtedy, kiedy torbiel zaczyna uciskać okoliczne struktury. Przeważnie wykrywane są przypadkowo przy okazji USG jamy brzusznej. Torbiele powstają z powodu nieleczonego albo niewłaściwie leczonego ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki.
  • Rak trzustki – większość osób utożsamia go z wyrokiem. Dzieje się tak dlatego, że jest niezwykle ciężki do wykrycia na wczesnym etapie, gdy wdrożone leczenie może przynieść rezultaty. Najczęściej rak trzustki zostaje odkryty przez przypadek, przy okazji innych badań. Charakterystycznym objawem jest nawracający ból nadbrzusza. Towarzyszące bólowi objawy to: spadek masy ciała, nudności oraz bóle pleców. 

Należy pamiętać, że największym wrogiem trzustki jest alkohol. Palenie papierosów, niezdrowa dieta zawierająca zbyt dużo tłuszczów i cukru oraz otyłość także nie wpływa korzystnie na ten organ i może powodować szereg zdrowotnych konsekwencji. 

Jak odróżnić ból trzustki od innych?

W przypadku bólu brzucha ciężko samodzielnie odróżnić, w którym organie toczy się stan zapalny. Objawy bólu trzustki nie są zbyt charakterystyczne i w przypadku wątpliwości, należy niezwłocznie udać się do specjalisty, który zleci niezbędne badania i postawi diagnozę. Najczęściej będzie to morfologia krwi oraz badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej. Lekarz zajmujący się chorobami trzustki to gastroenterolog, ale należy pamiętać, że niezbędne skierowania na badania wystawi także internista. Nawet niewielki, ale nawracający ból w nadbrzuszu jest sygnałem alarmowym i powinien skłonić do rozpoznania jego przyczyny.