Jak radzić sobie ze spadkiem nastroju
Boxed Water Is Better z Unsplash

Spadek nastroju często pojawia się wraz z nadejściem jesieni. Niedostateczna ilość promieni słonecznych, przyroda szykująca się do zimowego snu – wszystko to negatywnie oddziałuje na nasze samopoczucie. Wielu Polaków kiepsko znosi też specyfikę naszej strefy klimatycznej. W Polsce lato często kończy się już w sierpniu, a wcześniej pełne jest załamań pogody. Nic dziwnego, że kiepsko znosimy jesień, która często już na wstępie częstuje nas znacznym spadkiem temperatur. W Hiszpanii ma ona znacznie łagodniejszy charakter, przez co w tamtym regionie Europy depresja sezonowa jest dużo rzadziej spotykanym zjawiskiem. Jak radzić sobie ze spadkiem nastroju?

Spis treści:

  1. Jakie są objawy depresji sezonowej?
  2. Fototerapia w leczeniu zaburzeń afektywnych sezonowych
  3. Afektywne zaburzenie sezonowe a problemy ze snem
  4. Jak przeciwdziałać depresji sezonowej poprzez dietę?
  5. Jak radzić sobie ze spadkiem nastroju? Psychoterapia poznawczo-behawioralna
  6. Na spadek nastroju pomoże zabawa ze zwierzętami

Jakie są objawy depresji sezonowej?

Czym charakteryzuje się depresja sezonowa? Zazwyczaj manifestuje się w mało specyficzny sposób. Skarżymy się na zmęczenie, problemy ze snem i apetytem. Możemy się nadmiernie objadać lub na siłę konsumować śniadanie. Do tego dochodzi jeszcze poczucie przygnębienia i beznadziei. W ten sposób manifestuje się sezonowe zaburzenie afektywne, czyli depresja sezonowa. Mamy jednak dobrą wiadomość. Ta przypadłość samoistnie zanika wiosną, gdy pojawiają się nowe nadzieje, a przyroda budzi się do życia.

Fototerapia w leczeniu zaburzeń afektywnych sezonowych

Jak radzić sobie ze spadkiem nastroju? Można skorzystać z porady internisty. Lekarz pierwszego kontaktu po nakreśleniu objawów, z którymi zmagamy się na co dzień, może zadecydować o skierowaniu nas na fototerapię. Pod tym terminem kryje się oddziaływanie światłem o natężeniu 10 tysięcy luksów. Jedna sesja trwa 30 minut i powinna być powtarzana codziennie przez 2 tygodnie. Po upływie tego czasu powinniśmy zaobserwować u siebie poprawę nastroju.

Afektywne zaburzenie sezonowe a problemy ze snem

Afektywne zaburzenie sezonowe ma dużo gorszy przebieg, gdy cierpimy na zaburzenia snu. Wiele z nas do późna korzysta ze smartfona. W domu nadrabiamy też zaległości z pracy, przez co jesteśmy ciągle pobudzeni. Światło niebieskie emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych zaburza syntezę melatoniny, czyli hormonu snu. Natomiast praca do późnych godzin nocnych skutkuje podwyższonym poziomem kortyzolu i adrenaliny, przez co nie możemy zmrużyć oczu. Niedobór snu, ale też jego kiepska jakość wynikająca z przebudzeń mogą skutkować wyższym rozdrażnieniem, zmęczeniem i problemami z koncentracją. Warto zadbać o systematyczną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu oraz stałe pory, w jakich kładziemy się do łóżka i z niego wstajemy.

Jak przeciwdziałać depresji sezonowej poprzez dietę?

Jeśli zastanawiasz się, jak radzić sobie ze spadkiem nastroju, pomocna może okazać się zdrowa dieta. Należy stanowczo ograniczyć spożywanie cukrów prostych, wysoko przetworzonej żywności i alkoholu. Naukowcy zauważyli bowiem, że wspomniane czynniki sprzyjają depresji sezonowej. Co ciekawe, zdrowa dieta może im przeciwdziałać. Aby tak się stało, należy sięgnąć po kiszonki roślinne, mleczne wyroby fermentowane, warzywa, owoce, ryby, oliwki, orzechy, nasiona i produkty pełnoziarniste. Zawarte w nich składniki odżywcze korzystnie wpłyną na funkcjonowanie twojego organizmu.

Jak radzić sobie ze spadkiem nastroju? Psychoterapia poznawczo-behawioralna

Czasem jednak podjęte działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Nadal cieszymy się nie najlepszym samopoczuciem. Depresja sezonowa wymaga czasem wsparcia specjalisty. Psychoterapia poznawczo-behawioralna może pomóc nam zmienić nastawienie do jesieni. Zdarza się bowiem, że tę utożsamiamy ze śmiercią, gdyż w październiku pochowaliśmy ukochaną babcię. Spadające liście kojarzą nam się z czymś ostatecznym. Zapominamy, że na wiosnę pojawią się nowe.

Na spadek nastroju pomoże zabawa ze zwierzętami

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, nasze zwierzęta doskonale sprawdzają się w roli terapeutów. Zabawa z nimi obniża poziom hormonów stresu, a jednocześnie skutkuje wyrzutem endorfin. W związku z tym warto jak najczęściej głaskać swoich pupili.