Melanoza Riehla – przypadłość kobiet po 30. r.ż.

U kobiet, najczęściej między 30 a 50 rokiem życia, mogą pojawić się siateczkowate, zlewające się ze sobą przebarwienia określane jako melanoza Riehla. Zlokalizowane są one na twarzy oraz bocznych powierzchniach szyi. Czynnikami wywołującymi są zaburzenia hormonalne, a także stosowanie kosmetyków światłouczulających.

Przebarwienia potrądzikowe

Bardzo często, zwłaszcza u osób o ciemnej karnacji, pojawiają się przebarwienia w miejscu uprzednio występujących stanów zapalnych. Powstają one m.in. po zejściu zmian trądzikowych, liszaja płaskiego oraz po oparzeniach. Przebarwienia pozapalne, mogą ustąpić samoistnie [5].

Uważaj na substancje fototoksyczne!

Jako ostatnie opisane zostaną przebarwienia pojawiające się w odczynach fototoksycznych. Odczyny fototoksyczne pojawiają się u prawie każdego człowieka w wyniku działania substancji światłouczulającej i promieniowania UV – głównie UVA. W obrazie klinicznym przypominają one oparzenia słoneczne. Pojawia się obrzęk i rumień, a towarzyszy im ból i pieczenie. Odczyny fototoksyczne ograniczone są do miejsc mających kontakt z substancją światłouczulającą i poddanych działaniu promieniowania UV. Mogą one wystąpić po kontakcie z roślinami zawierającymi furokumaryny. Do roślin tych zalicza się m.in. arcydzięgiel, barszcz, dziurawiec, pasternak, seler. Zmiany przez nie wywołane określa się mianem phytophotodermatitis. Po ustąpieniu stanu zapalnego pozostają długotrwale utrzymujące się przebarwienia. Kolejną odmianą odczynu fototoksycznego jest tzw. berloque dermatitis. Są to ciemnobrunatne przebarwienia, które pojawiają się w wyniku stosowania kosmetyków np. perfum zawierających bergapten występujący w olejku bergamotowym. Niestety tego typu przebarwienia są trudne do usunięcia. Mają one kształt smug odpowiadających naniesieniu kosmetyku na skórę [1].

Przebarwienia są częstym defektem kosmetycznym, a ich leczenie jest zazwyczaj procesem długotrwałym. Warto więc pamiętać o profilaktyce, polegającej na ochronie skóry przed promieniowaniem UV.

Literatura

1. Miedźiński F. Dermatologia. PZWL, Warszawa 1982
2. Gibka J. Wykorzystanie melaniny i procesu melanogenezy w kosmetyce. Polish Journal of Cosmetology 2000, 3: 164-176
3. Jabłońska S., Majewski S. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. PZWL, Warszawa 2005
4. Jabłońska S., Chorzelski T., Choroby skóry, dla studentów medycyny i lekarzy. PZWL, Warszawa 2001
5. Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce. PZWL, Warszawa 2005.

Autor: Ekspert SkinClinic