Jak obudzić kreatywność
Dragos Gontariu z Unsplash

Kreatywność to cecha, która jest niezwykle pożądana w wielu zawodach. Przydaje się także w życiu codziennym. Bez niej nie doczekalibyśmy się komputerów i smartfonów. Dzięki wizjonerskim pomysłom i rozwiązaniom obserwujemy postęp cywilizacyjny. W naszym artykule podpowiadamy, jak obudzić kreatywność.

Spis treści:

  1. Dlaczego heurystyka przydaje się w życiu?
  2. Wyjście poza schemat wymaga kreatywnych rozwiązań
  3. Kreatywne pomysły, które nie przychodzą na zawołanie
  4. Jak obudzić kreatywność?
  5. Kiedy wpadamy na genialne pomysły?
  6. Aktywne myślenie na dany temat oddala nas od rozwiązania problemu
  7. Co daje nam trening mentalny?

Dlaczego heurystyka przydaje się w życiu?

Czy wiesz, że mózg człowieka jest tak skonstruowany, że wiele rzeczy robimy zupełnie odruchowo? Jedziemy na autopilocie. To dzięki niemu mózg nie zużywa tak dużo energii na przetwarzanie każdej najdrobniejszej decyzji. Rano wstajemy i myjemy zęby, kąpiemy się, po czym przygotowujemy sobie owsiankę na śniadanie. Tutaj rutyna wiele ułatwia. Przyczynia się także do oszczędności energetycznej.

Wyjście poza schemat wymaga kreatywnych rozwiązań

Choć myślenie schematyczne, heurystyka i stereotypy przynoszą naszemu mózgowi wytchnienie, to czasem rodzą problem. Życie nie zawsze obfituje w znane nam sytuacje. Czasem nieoczekiwane zdarzenie wymusza od nas wyjścia poza schemat. Musimy uruchomić kreatywne myślenie i znaleźć rozwiązanie problemu.

Kreatywne pomysły, które nie przychodzą na zawołanie

Niestety, gdy pojawia się problem do rozwiązania, nie wystarczy powiedzieć sobie: teraz przez godzinę go przemyślę, a później rozwiążę. Kreatywne pomysły nie przychodzą bowiem na zawołanie. One bardzo powoli wykluwają się w naszej głowie. Trzeba tylko wiedzieć, jak obudzić kreatywność i pozwolić mózgowi przetwarzać dane w celu znalezienia najbardziej korzystnego rozwiązania.

Jak obudzić kreatywność?

Współczesny człowiek jest ukierunkowany na działanie. Wiele z nas odczuwa wręcz poczucie winy, gdy pozwala sobie na bezczynność lub zwolnienie obrotów. Często w chwilach odpoczynku myślimy o tym, co moglibyśmy zrobić w tym czasie. Jak posunąć do przodu pewne problemy w pracy itp. Tymczasem to właśnie relaks i nuda często pobudzają kreatywność. Często najlepsze pomysły rodzą się dopiero wówczas, gdy odpuścimy.

Kiedy wpadamy na genialne pomysły?

Np. otrzymaliśmy niekorzystną umowę. Możemy ją przeanalizować, spisać swoje zastrzeżenia, ale na wyjście z impasu potrzebujemy pomysłu. Musimy się zastanowić, jak porozmawiać z klientem, aby obie strony były zadowolone, a umowa została podmieniona na bardziej korzystną. Często w pierwszym odruchu stwierdzamy, że nie jest to możliwe. Dopiero przy głębszym zastanowieniu widzimy, jak otwierają się przed nami nowe perspektywy. Wiele z nas mówi, że na najlepsze pomysły wpada podczas zabawy z dziećmi, wizyty w sklepie odzieżowym czy wylegiwania się w wannie.

Aktywne myślenie na dany temat oddala nas od rozwiązania problemu

Jeśli zastanawiasz się, jak obudzić kreatywność, musisz wiedzieć, że aktywne myślenie na dany temat, oddala cię od rozwiązania problemu. Dużo lepiej jest go przemyśleć, spisać swoje wnioski i pomysły, po czym wyjść na spacer, poczytać książkę, posprzątać mieszkanie, wyprasować ubrania. Gdy nie myślimy o jakiś problemie aktywnie, w naszym mózgu trwają zaawansowane procesy, otwierają się nowe ścieżki i nagle po kilku godzinach możemy krzyknąć: Eureka, już wiem jak to zrobić!

Co daje nam trening mentalny?

W naszym życiu bardzo przydatny bywa trening mentalny. Często korzystają z niego sportowcy, biznesmeni itp. Wiele z nas może go postrzegać jako marnotrawienie czasu. Tymczasem jest to bardzo przydatne ćwiczenie. Gdy w głowie wyobrażamy sobie różne scenariusze i obmyślamy rozwiązania, przygotowujemy się na różne okoliczności. Trening mentalny sprawia, że mniej rzeczy nas zaskakuje i wywołuje w nas paraliż decyzyjny.