Od kilku lat w Polsce poziom bezrobocia stale i systematycznie rośnie, prawdopodobnie właśnie dlatego wiele osób jest w stanie poświęcić bardzo wiele dla wymarzonej pracy. Osoby starające się zajść daleko w swoim życiu zawodowym często pozostają w pracy po godzinach lub przenoszą ja do domu. Niestety jest to rozwiązanie tylko na krótką metę, długie trwanie w takim stanie może prowadzić do przepracowania i przemęczenia organizmu, a czasami nawet do uzależnienia od pracy.

Pracoholizm to stan, podczas którego człowiek przez cały czas odczuwa przymus wykonywania pracy, lub czynności które są z nią bezpośrednio związane, a jego myśli dotyczą tylko spraw związanych z życiem zawodowym. Pracoholizm jest swojego rodzaju uzależnieniem, powoduje on znaczne zaburzenia równowagi pomiędzy strefą zawodową, a osobistą naszego życia. Granica rozdzielająca pracowitość od nałogu jest bardzo delikatna, niestety łatwo jest ja przekroczyć i doprowadzić nasz organizm do stanu stałego napięcia i przemęczenia.

Charakterystyka pracoholika

Do osób uzależnionych najczęściej należą ambitni pracownicy, którzy lubią rywalizację, bardzo zależy im na osiągnięciu sukcesu zawodowego, a co za tym idzie podwyższeniu swojego statusu społecznego. Najczęściej są to dzieci rodziców, którzy przez całe życie sami poświęcali się pracy, a nie rodzinie. Od swoich dzieci zawsze dużo wymagali, zarówno w kwestiach szkolnych, jak i prywatnych.

Typowy pracoholik to perfekcjonista, cały czas żyje w przekonaniu, że nikt nie jest w stanie go zastąpić, sam też nie potrzebuje nikogo do pomocy, jest samowystarczalny. Obowiązki zawodowe pochłaniają cały jego czas, przez co często brakuje mu jego na wykonywanie innych, często bardzo prozaicznych czynności, takich jak: codzienne zakupy, czy przygotowywanie posiłków. W jego życiu bardzo często dochodzi do sytuacji w których wykonuje swoją pracę w czasie wolnym, po godzinach, gdy już przebywa w domu. Często nie zakłada własnej rodziny, a jeśli ją ma to spędza z nią bardzo mało czasu zapominając o ważnych uroczystościach, takich jak urodziny, rocznice, święta.

Wpływ pracoholizmu na nasze życie

Z całą pewnością możemy uznać, że pracoholizm to męczące uzależnienie które może negatywnie wpływać zarówno na osobę chorą, jak i na jej najbliższe otoczenie, zarówno te zawodowe, jak i rodzinne. Pracoholicy często borykają się z nieprzyjemnymi skutkami nadmiaru obowiązków zawodowych, należą do nich bezsenność, przemęczenie, duże napięcie, nieustanny stres, zaburzenia pracy serca, stany lękowe i depresyjne, omdlenia, zaburzenia koncentracji i równowagi.

kobieta pracujeO dziwo osoby uzależnione od pracy są dobrze odbierane przez społeczeństwo, ponieważ zapewniają swojej rodzinie życie na wysokim poziomie. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy, że dzieje się tak kosztem braku czasu dla dzieci, rozpadem związków, a w końcu nawet życiem w samotności.

Jeśli zauważymy że ostatnio w swoim życiu poświęcamy zbyt dużo czasu i energii na działania związane z pracą powinnyśmy zastanowić się, czy właśnie tego chcemy. Każdy człowiek dąży do spełnienia i zaspokojenia swoich potrzeb, pamiętajmy jednak o równowadze i zachowaniu zdrowego rozsądku w swoich działaniach. Dzięki temu będziemy się lepiej czuć, a nasze najbliższe otoczenie będzie nas lepiej postrzegać, właśnie takie działanie może okazać się najlepszym rozwiązaniem jeśli chcemy osiągnąć życiowy sukces.